20 lat Konkursu. Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021: Dzięki Konkursowi zyskałem jeszcze więcej siły

Długo zastanawiałem się, czy próbować swoich sił w Konkursie. Ośmielił mnie mój dyrektor, który kiedyś był jednym z jego finalistów. Zacząłem pisać wniosek i okazało się, że już na tym etapie otrzymałem bardzo wiele.

Dokonałem największej chyba w swoim zawodowym życiu autorefleksji. Miałem okazję przyjrzeć się temu, z czego jestem dumny, co mi się udało – podsumować właściwie 15 lat mojej zawodowej pracy. Ucieszyć się z niej tak prawdziwie, przed sobą – w samotności. Prześwietlić to, co nie do końca mi wychodzi, powrócić do błędów, potknięć, wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Zobaczyłem, kim jestem i w jakim jestem miejscu. Powiedziałem sobie o tym, co dla mnie ważne.

Do samego końca nie wiedziałem o zwycięstwie. W Warszawie, podczas Gali Konkursu, czułem się trochę jak na „edukacyjnych Oscarach”. I nagle, na końcu, moje nazwisko. To był szok, ale to właśnie było piękne. I tysiące myśli. Trzeba było coś powiedzieć. Przelatywali mi przez głowę moi uczniowie i moje uczennice. I zaczął się zupełnie inny czas.

Dzięki temu Konkursowi zyskałem jeszcze więcej siły do zabiegania o szkołę moich marzeń – opartą na kulturze dialogu, kreatywności, nowych technologiach, pracy projektowej.

Pojawiły się propozycje współpracy z instytucjami, dzięki którym mogę oddziaływać na środowisko edukacyjne bardziej kompleksowo. Wierzę w to, niezależnie gdzie będę uczył, że mam jeszcze sporo do zrobienia i mam konkretne plany i pomysły. Najważniejsze pozostaje dla mnie jednak to, co jako zwykły nauczyciel robię w swojej klasie. I poczucie, że to, co robię, ma sens.

Dariusz Martynowicz

Nauczyciel Roku 2021

Wypowiedź ukazała się w GN nr 25-26 z 22-29 czerwca br. Fot. Rajmund Nafalski

***

Od redakcji: Tak, tak! Trudno w to uwierzyć, ale Konkurs Nauczyciel Roku ma 20 lat! W najnowszej edycji już po raz 20. uhonorujemy Nauczyciela Roku oraz pozostałych finalistów. Z okazji tego jubileuszu poprosiliśmy zwycięzców dotychczasowych edycji Konkursu o garść refleksji, wspomnień i o próbę podsumowania, czym był i jest dla nich ten Konkurs, co zmieniło w ich życiu i pracy otrzymanie tytułu Nauczyciel Roku.

20 lat Konkursu. Marcin Zaród, Nauczyciel Roku 2013: Nie wyobrażam sobie siebie poza szkołą

20 lat Konkursu. Barbara Halska, Nauczyciel Roku 2014: Największe wyróżnienie za moją pasję

20 lat Konkursu. Katarzyna Nowak-Zawadzka, Nauczyciel Roku 2015: Świadomość, że można lecieć wyżej

20 lat Konkursu. Joanna Urbańska, Nauczyciel Roku 2016: Wiele ważnych edukacyjnych celów wciąż jest przede mną

20 lat Konkursu. Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczyciel Roku 2017: Pamiętam ten dzień bardzo dobrze

20 lat Konkursu. Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018: Gdy podejmujemy rękawicę, nic już nie jest takie samo

20 lat Konkursu. Zyta Czechowska, Nauczyciel Roku 2019: Stałam się częścią fantastycznej, inspirującej drużyny eduzmieniaczy