Analizujemy różne scenariusze. Generalnie zakładamy, że raczej będziemy puszczali dzieci do szkoły, zaczynając od klas I-III – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski w RMF FM. – Który z wariantów, czy to będzie szerzej, czy węziej, tzn. częściowo nauka rotacyjna, hybrydowa dla tych klas, o tym jeszcze rozmawiamy z ministrem Przemysławem Czarnkiem – dodał.
Szef resortu zdrowia powtórzył, że powrót do szkół dzieci z klas I-III po feriach, czyli 18 stycznia, to najbardziej prawdopodobny scenariusz, choć jednocześnie zastrzegł, że jest za wcześnie, aby przesądzać, że jest to sztywny termin.
💬 Minister zdrowia @a_niedzielski w #RozmowaRMF: W połowie stycznia (…) dzieci na 90% powrócą do szkół
— RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) December 7, 2020
💬 Minister zdrowia @a_niedzielski w #RozmowaRMF: Powrót do szkół po feriach styczniowych? Zakładamy, że raczej będziemy dzieci do szkoły puszczali zaczynając od klas 1-3. (…) W optymistycznym wariancie powrót 18 stycznia. To prawdopodobne
— RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) December 7, 2020
– Wydaje się, że w okolicach połowy stycznia będziemy mieli takie warianty, jeśli oczywiście w ferie nic się nie stanie, że dzieci (klas I-III – red.) na 90 proc. wrócą do szkół – powiedział. Dodał, że plan powrotu pozostałych uczniów zależy od rozwoju epidemii.
Niedzielski powtórzył również, że przed ewentualnym otworzeniem szkół będą przeprowadzone testy przesiewowe wśród nauczycieli w ramach badań przesiewowych, które mają być przeprowadzone w trzech województwach. Doprecyzował, że odbędzie się to „w okolicach połowy stycznia”.
– W trzech województwach będziemy chcieli sprawdzić skuteczność różnych metod weryfikacji tego zakażenia. Pewnie zrobimy połączenie badań nie tylko testami antygenowymi, ale także PCR i być może też na przeciwciała – powiedział Niedzielski.
Szczepienia ruszą na przełomie stycznia i lutego. Co z nauczycielami?
Także, szef MEN Przemysław Czarnek w rozmowie z Polskim Radiem 24 oświadczył, że istnieje „ogromna szansa na powrót uczniów do szkół po feriach zimowych”.
Minister poinformował o „intensywnej pracy nad pięcioma wariantami powrotu uczniów do szkół po 17 stycznia”. Jak tłumaczył, przygotowywany wachlarz możliwości obejmuje „wariant od nauczania hybrydowego w najmłodszych klasach po nauczanie hybrydowe we wszystkich klasach od I do VIII w szkole podstawowej i szkołach ponadpodstawowych”.
Minister @CzarnekP w @PR24_pl: – Wolność słowa jest fundamentalną wartością w państwie praworządnym, demokratycznym państwie prawa i państwie wolnym. Tę wolność chcemy urzeczywistniać. W środę przedstawię szczegóły dot. "pakietu wolnościowego".
🎙️Rozmowa➡️https://t.co/65pXhXM0Ty pic.twitter.com/ZdaZIeSazR— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) December 7, 2020
Minister dodał, że rozwiązania są dyskutowane w powołanej przez niego po objęciu urzędu Radzie Konsultacyjnej ds. Bezpieczeństwa w Edukacji, w której skład wchodzą przedstawiciele MEN, dyrektorzy szkół, kuratorzy oświaty, przedstawiciele służb sanitarnych, specjaliści chorób zakaźnych i przedstawiciele rodziców.
Przy MEN zaczęła działać rada konsultacyjna do spraw bezpieczeństwa w edukacji
(JK, GN)
Premier Morawiecki o terminie powrotu do szkół: „Być może trzeba będzie z tym poczekać”
Nauczyciele zostaną przetestowani. Niestety tylko niektórzy i w trzech województwach