1 września przypada 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Nauczyciele z ZNP na pierwszej linii obrońców wolnej Polski

85 lat temu – 1 września 1939 r. – wybuchła II wojna światowa, która kosztowała Polskę śmierć 6 mln jej obywateli. Wśród nich znajdowało się wielu nauczycieli. Polscy nauczyciele zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego wzięli udział w kampanii wrześniowej, a po zajęciu Polski przez okupantów włączyli się w szeroko w działalność konspiracji niepodległościowej, już w pierwszych tygodniach po Wrześniu’ 39. Pod koniec października 1939 r. Związek rozpoczął konspiracyjną działalność pod nazwą Tajna Organizacja Nauczycielska (TON). Nauczyciele z ZNP prowadzili walkę cywilną, organizując tajne nauczanie, oraz walkę zbrojną jako żołnierze podziemnej armii.

Na zdjęciu: Niemiecka propagandowa inscenizacja na przejściu granicznym między Polską a Wolnym Miastem Gdańskiem w Kolibkach – Członkowie gdańskich formacji policyjnych udają łamanie szlabanu. Fot: NAC 

Centralne uroczystości rocznicy wybuchu II wojny światowej tradycyjnie odbędą się nad ranem 1 września na Westerplatte i w Wieluniu.

85 lat temu – 1 września 1939 r. – wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej. Na Wieluń  – już o godz. 4.40 – spadły bomby zrzucone przez niemieckie samoloty, o 4.45 niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” oddał salwy w kierunku Westerplatte. Agresja Niemiec na Polskę dała początek największemu i najbardziej krwawemu konfliktowi zbrojnemu w historii światowej.

Francja i Wielka Brytania wypowiedziały wojnę III Rzeszy 3 września 1939 r., ale nie podjęły znaczących działań wojennych. Los Polski został przypieczętowany 17 września 1939 r., kiedy inwazję od wschodu rozpoczęła Armia Czerwona.

„Obowiązek żołnierski spełniliśmy do ostatka, bez reszty”. Dr Piotr Wierzbicki: 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Członkowie ZNP w wojnie obronnej 1939 r.

Kampania wrześniowa zakończyła się 6 października 1945 r. Polska znalazła się pod niemiecką i sowiecką okupacją. W jej wyniku nasz kraj poniósł olbrzymie i długofalowe straty materialne oraz gospodarcze, pogrzebał swój dorobek kulturalny.

II wojna światowa zakończyła się po sześciu latach. Pochłonęła na całym świecie kilkadziesiąt milionów ofiar. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Gotowi do walki. Nauczyciele w obliczu II wojny światowej: jedność i siła

W dniu inauguracji nowego roku szkolnego, która w tym roku przypada w poniedziałek 2 września tradycyjnie przed pomnikiem Nauczycieli Tajnego Nauczania na warszawskim Powiślu przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, oświaty, wojska i władz Warszawy oddadzą hołd nauczycielom walczącym o wolną Polskę.

W tym roku będziemy obchodzić 85. rocznicą powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że TON to kryptonim Związku Nauczycielstwa Polskiego, który rozpoczął konspiracyjną działalność w październiku 1939 r. i od pierwszych dni okupacji niemieckiej organizował tajne nauczanie.

Więcej informacji i faktów o nauczycielach i związkowcach oraz ich walce w czasie II wojny światowej można znaleźć w naszym serwisie historycznym:

>> https://glos.pl/tag/nasza-historia

>> https://glos.pl/tag/ton

(GN)

Ofiarność w wielkiej chwili! Związek Nauczycielstwa Polskiego i nauczyciele związkowcy w obronie ojczyzny w 1939 r.

Dr Piotr Wierzbicki dla Głosu: Nauczyciele i związkowcy w ruchu oporu. 82. rocznica przemianowania ZWZ na Armię Krajową

Apel Pamięci przed Pomnikiem TON na warszawskim Powiślu. Jak co roku! Chwała Bohaterom!

Bojownicy niepodległości. Tajna Organizacja Nauczycielska – kryptonim Związku Nauczycielstwa Polskiego (1939-1945)

Bohaterowie walczącej stolicy. Nauczyciele i związkowcy w Powstaniu Warszawskim – w 80. rocznicę zrywu