Ankieta Głosu. Ważne wyniki głosowania. Prace domowe – zmiany, które trzeba konsultować

Jak oceniasz zapowiedź likwidacji od kwietnia prac domowych w klasach 1-3 oraz ograniczenia ich w klasach 4-8? Takie pytanie zadaliśmy w naszej ankiecie w momencie, gdy nowa ekipa rządząca poinformowała o planach wprowadzenia już od kwietnia nowych zasad zadawania tych prac. Głosujący w ankiecie nauczyciele zwracają uwagę na potrzebę konsultacji takich zmian ze środowiskiem nauczycielskim. Wyrażają także niepokój tempem wprowadzania zmian, uznając, że są one przedwczesne.

W naszej redakcyjnej ankiecie na glos.pl, problem konsultacji zmian wybija się na pierwszy plan. Spośród prawie 700 głosujących najwięcej, bo 43 proc., wybrało odpowiedź „Uważam, że taka zmiana powinna zostać uprzednio skonsultowana ze środowiskiem oświatowym”. 30 proc. uczestników i uczestniczek głosowania uważa, że za wcześnie na takie zmiany.

Blisko 20 proc. ocenia propozycję jako krok w dobrym kierunku. W tzw. międzyczasie pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia, w którym MEN pokazało, co konkretnie chce zmienić (zanim jednak to się stało, część głosujących wybierała odpowiedź, że z ostateczną oceną zaczekają na opublikowanie propozycji nowych zmian na piśmie).

Oto wyniki głosowania:

W głosowaniu na stronie glos.pl od 22 stycznia do 5 lutego 2024 r. oddano 697 głosów

Gorący temat zmian w pracach domowych to również temat przewodni najnowszego wydania Głosu!

 

Nr 6-7/7-14 lutego 2024

Zadawanie prac domowych – wiemy co MEN chce zmienić. Jest projekt rozporządzenia

Sondaż. Jak badani oceniają zmiany dotyczące prac domowych w szkołach?

Minister Nowacka: W szkołach brakuje ok. 15 tys. nauczycieli. W sprawie podwyżek to nie jest nasze ostatnie słowo