Casus. Ustalanie tygodniowego wymiaru zajęć


Każda zmiana pensum ustalona w umowie - zarówno in minus, jak i in plus - wymaga zgody nauczyciela

Całkowite pensum określone w art. 42 ust. 3 KN gwarantuje pełne wynagrodzenie, ale także utrzymuje status nauczyciela mianowanego (dodajmy, że status ten utrzymuje także ograniczenie zatrudnienia, gdzie mamy do czynienia ze zmniejszeniem pensum do wymiaru nie niższego niż 1/2 etatu).

Należy pamiętać, że w nauczycielskich umowach jednym z trzech najważniejszych warunków, tzw. essentialia negotii, oprócz stanowiska i wynagrodzenia jest czas pracy, czyli pensum. To oznacza, że na zmniejszenie lub zwiększenie pensum musi być zgoda nauczyciela.

Pod pojęciem pensum kryje się, jak wiemy, tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych określonych przez ustawę według stanowiska nauczyciela oraz typu i rodzaju szkoły. Gwoli ścisłości dodajmy, że „pensum” jest określeniem potocznym, a nie ustawowym.

Zgodnie z art. 42 ust. 7 pkt 3 organ prowadzący szkołę i placówkę określa tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dla:

>> nauczycieli szkół niewymienionych w tabeli, nauczycieli, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a KN, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej, nauczycieli kolegiów pracowników służb społecznych, nauczycieli kształcenia na odległość, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej i w kształceniu na odległość;

>> pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, z tym że wymiar ten nie może przekraczać 22 godzin;

>> nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami obejmującymi dzieci sześcioletnie i dzieci młodsze, z tym że wymiar ten nie może przekraczać 25 godzin;

>> nauczycieli praktycznej nauki zawodu we wszystkich typach szkół i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, z tym że wymiar ten nie może przekraczać 20 godzin.

Nadal Karta Nauczyciela daje możliwość zachowania pełnego pensum poprzez łączenie kilku przedmiotów o różnym wymiarze godzin oraz ustanowienie różnego wymiaru zajęć w pewnych okresach roku szkolnego, dając gwarancję pełnego wynagrodzenia w czasie całego roku szkolnego. Istnieje także możliwość zarówno rozszerzenia pensum zamiast godzin ponadwymiarowych oraz obniżenia pensum przez organ prowadzący w przypadkach szczególnych (teoretycznie, bo w praktyce się nie zdarza). Ostatnio stosowane jest także obniżanie pensum z zachowaniem pełnego wynagrodzenia dla niepełnosprawnych oraz obniżanie pensum z wynagrodzeniem proporcjonalnym dla osób uprawnionych do urlopu wychowawczego. Możliwości jest dużo, aby zachować pełne pensum, a przynajmniej zminimalizować obniżenie wymiaru.

 

Casus

„Jesteśmy dużą szkołą na prowincji. Grono jest na tyle skonsolidowane, że np. układając plan zajęć na rok przyszły, potrafimy iść na różne kompromisy, tak aby dla każdego zachować pełne pensum, a nawet wykroić parę godzin ponadwymiarowych. Od kilku lat, zanim dyrektor przedstawi swoje propozycje zatrudnienia w przyszłym roku dla każdego nauczyciela, kilku kolegów wybranych przez nas sporządza tzw. prowizorium. Tak się złożyło, że w tym roku powołano cztery osoby zupełnie nowe i prosilibyśmy o kilka informacji na temat bezkolizyjnego konstruowania pensum z różnych godzin, na różnych stanowiskach. Ostatnio, zwłaszcza wśród nauczycieli WF, jest moda na obniżanie pensum związane z niepełnosprawnością i z tym wiąże się pytanie, czy każdy z nauczycieli, jeżeli ma orzeczenie lekarskie powinien (ma taki obowiązek) przedstawić go dyrektorowi? Różne są także informacje dotyczące ustalania przez organ prowadzący pensum. Chodzi o to, kogo to dokładnie obejmuje, zwłaszcza po tych ostatnich zmianach, oraz czy organ musi co roku ustalać wymiar tego pensum”.



(…)

 

Teresa Konarska

Więcej prawa – tylko w Głosie (nr 9, e-wydanie)

 

 



Pozostałe artykuły w numerze 9/2020: