Choinka z butelek, bałwan z balotów. Tak nauczyciel uczy o zmianach klimatu


Z Robertem Końcem, nauczycielem plastyki i techniki w Szkole Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy (woj. kujawsko-pomorskie), rozmawia Jarosław Karpiński

Pana uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy aktywnie działają na rzecz klimatu i zwracają uwagę na zagrożenia, jakie niesie dla klimatu człowiek i cywilizacja. Proszę się pochwalić tym, co robicie.

– Od pięciu lat w okresie świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole powstają np. choinki zbudowane z materiałów przetwarzalnych. Pierwsza choinka zbudowana została z siedmiuset butelek PET, druga z ośmiuset czterdziestu słoików, następna choinka zbudowania była z dwóch tysięcy płyt CD.

Rok temu zbudowaliśmy choinkę ze starych firan, a ostatnia nasza choinka była personalizowana imionami wszystkich uczniów i zbudowaliśmy ją z desek. Jesteśmy miłośnikami przyrody. Od najmłodszych lat poprzez wyraz artystyczny staram się uczyć dzieci wrażliwości na otaczający nas świat. Ogłaszamy zbiórkę np. butelek PET czy słoików na dwa miesiące przed świętami, uczniowie i ich rodzice zbierają i przynoszą do szkoły potrzebne do budowy choinek materiały.

W ten sposób uczymy dzieci nie tylko segregacji śmieci, ale także ich ponownego wykorzystania. Choinki powstają przede wszystkim na lekcjach plastyki i techniki. Wszystkie prace wykonujemy etapami i z zachowaniem bezpieczeństwa dzieci. Osoby dorosłe, które wspierają nasze projekty, wykonują konstrukcje w taki sposób, aby uczniowie mogli samodzielnie montować wspomniane butelki, słoiki czy płyty kompaktowe. Ostatnim etapem naszych działań artystyczno-ekologicznych jest rozbiórka choinek. Nasza szkoła współpracuje z miejscowym Zakładem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kcyni, gdzie do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oddajemy wspomniane materiały.



(…)

 

Cała rozmowa – GN nr 9 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 9/2020: