Nauczyciele w wielu krajach walczą o wyższe płace, czasem muszą także walczyć o swoje bezpieczeństwo


Wynagrodzenia poniżej oczekiwań, zbyt niskie nakłady na edukację, wakaty w szkołach czy problemy z dialogiem między nauczycielami i rządem – z tymi wyzwaniami borykają się związki zawodowe na całym świecie

O problemach tych informuje Międzynarodówka Edukacyjna (Education International, EI), zrzeszająca edukacyjne związki z 173 krajów (patrz strona: www.ei-ie.org). W ostatnich tygodniach głośno było przede wszystkim o wydarzeniach w Irlandii, Holandii, Argentynie, Malawi i w Kenii.

 

Strajk w Irlandii

Nauczyciele w Irlandii domagają się zmniejszenia dysproporcji w płacach w edukacji, które są jednymi z najbardziej nierównych w Europie. Chodzi o tzw. dwupoziomowy system wynagradzania. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w lutym 2012 r., w ciągu pierwszych 10 lat pracy nauczyciel zarabia o 50 tys. euro mniej niż jego starsi stażem pedagodzy. W perspektywie 40 lat pracy, jak wyliczyli irlandzcy związkowcy, osoby zatrudnione na podstawie nowych przepisów zarobią aż o 110 tys. euro mniej niż pozostali nauczyciele.

W związku z brakiem porozumienia między Związkiem Nauczycieli Irlandzkich (TUI) a rządem 4 lutego br. doszło do strajku, zamknięte były setki szkół (patrz ramka).



(…)

 

Ewelina Szeratics

 

Więcej – tylko w Głosie! (nr 9, e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 9/2020: