Polacy na Ukrainie: Nauka języka polskiego jest dziś dla nas najważniejsza


Z Antonim Stefanowiczem, prezesem Związku Polaków na Ukrainie, rozmawia Leszek Wątróbski

Rok temu, w listopadzie 2018 r., wasz Związek obchodził 30. rocznicę powstania. Działacie na terenie całej Ukrainy?

– Zrzeszamy ponad 120 polskich organizacji społecznych z terenu całej Ukrainy. Zdecydowana większość z nich prowadzi bardzo aktywną działalność.

Waszym głównym celem jest budzenie i pielęgnowanie świadomości narodowej. Jakie inne cele stawia swoim członkom Związek?

– Kolejne zadania, które chcemy wykonywać, to praca na rzecz rozwoju społecznego i kulturalnego obywateli Ukrainy pochodzenia polskiego, popularyzacja wspólnoty losów narodów polskiego i ukraińskiego, pogłębianie przyjaźni między Polakami i Ukraińcami oraz przedstawicielami innych narodów żyjących na Ukrainie, obrona praw ludności polskiej na Ukrainie, troska o zaspokajanie jej potrzeb i wreszcie krzewienie nauki języka polskiego, kultury i historii polskiej.

Ważne jest dla nas też zakładanie polskich szkół i uczelni, popularyzacja dorobku Polaków na Ukrainie we wszystkich dziedzinach życia społecznego, budzenie aktywności ludności polskiej, udział w tworzeniu praworządnego państwa.

Pięć lat temu powstała przy Związku Polska Szkoła Sobotnia.

– Wynajęliśmy nawet w tym celu dodatkowe pomieszczenie przy naszym biurze. Aktualnie zajęcia są prowadzone w czterech punktach Kijowa. Oprócz naszego biura pozostałe trzy punkty nauczania znajdują się w szkole nr 175 na Niwkach, w Sołomiańskim Centrum Twórczości dla Dzieci i Młodzieży i na lewym brzegu Dniepru w bibliotece, gdzie nauczanie prowadzi Stowarzyszenie Polaków Lewego Brzegu. Uroczyste otwarcie nowego roku szkolnego z udziałem uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej odbyło się 14 września br. Na inauguracji obecny był Jacek Gocłowski, radca Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kijowie.

(…)



Więcej – tylko w GN nr 46 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 46/2019: