Pytania do eksperta: Ochrona stosunku pracy


Pracownik administracji łączy urlop rodzicielski z pracą. Jak wygląda ochrona stosunku pracy tego pracownika? Czy istnieje możliwość rozwiązania umowy z tym pracownikiem? (D.F., Malbork)

Stosunek pracy pracownika łączącego urlop rodzicielski z pracą podlega w tym czasie szczególnej ochronie. Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić jedynie w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Urlopy związane z rodzicielstwem to urlopy: macierzyński, rodzicielski, ojcowski i wychowawczy. Rodzic korzystający z urlopu rodzicielskiego zgodnie z przepisami Kodeksu pracy może pracować u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie wyższym niż 1/2 etatu. Kodeks pracy w zakresie uprawnień rodzicielskich wprowadził „bonus” dla tych pracowników, którzy postanowili łączyć pracę z opieką nad dzieckiem. Obowiązujące przepisy premiują pracownika świadczącego pracę w czasie urlopu rodzicielskiego jego wydłużeniem.

Kolejnym plusem łączenia pracy z urlopem rodzicielskim jest wymiar urlopu wypoczynkowego. Wielu pracodawców po otrzymaniu wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie urlopu rodzicielskiego niejako z marszu automatycznie zmniejszają wymiar urlopu wypoczynkowego, traktując pracownika jako niepełnozatrudnionego. Jest to podstawowy błąd, który może pracodawcę kosztować karę grzywny za bezpodstawne obniżanie wymiaru urlopu wypoczynkowego. Pracownik, który łączy urlop rodzicielski z pracą u pracodawcy, który udzielił tego świadczenia, w dalszym ciągu jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Konsekwencją tego jest brak podstaw do pomniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Następnym zyskiem przy łączeniu pracy z urlopem rodzicielskim jest wydłużenie okresu ochrony pracownika przed zwolnieniem. Łącząc pracę z urlopem rodzicielskim, można wydłużyć urlop z 32 tygodni do 64 tygodni.

Jak wynika z art. 1821g Kodeksu pracy odpowiednie zastosowanie do pracowników korzystających z urlopu rodzicielskiego ma art. 177 mówiący o ochronie zatrudnienia w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego. Przepis art. 177 K.p. ustala, że nie można wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, jak również w okresie urlopu macierzyńskiego, chyba że zachodzą przesłanki do rozwiązania umowy o pracę beż wypowiedzenia z winy pracownika i reprezentująca pracownika organizacja związkowa wyrazi na to zgodę. Ochrona przed zwolnieniem nie obowiązuje w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Uregulowania te odnoszą się także do pracowników przebywających na urlopie rodzicielskim.

Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a dokonuje zwolnień grupowych zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, wówczas może jedynie wypowiedzieć warunki pracy i płacy. Jeżeli wypowiedzenie zmieniające obniży wynagrodzenie pracownika, to do końca okresu, w którym korzystałby ze szczególnej ochrony zatrudnienia, będzie przysługiwał dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia.

Podstawa prawna

art. 177 Kodeksu pracy



Joanna Skrobisz

Więcej – tylko w GN nr 46 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 46/2019: