Pytania do eksperta. Świadectwo pracy


Nauczycielka szkoły feryjnej, której stosunek pracy ustanie 31 sierpnia 2021 r., zwróciła się do dyrektora szkoły o wydanie świadectwa pracy 31 sierpnia br. w godzinach porannych, ponieważ musi je dostarczyć w tym dniu do ZUS. W dotychczasowej praktyce świadectwo wydawano następnego dnia z uwagi na to, że ostatni dzień pracy – jak uznawano – trwa do godz. 24. Po zakończeniu dniówki mogły zajść różne zdarzenia, np. pracownik mógł się rozchorować. Wprawdzie, jeżeli pracował przez cały dzień, to otrzymywał wynagrodzenie za pracę, jednak w przypadku otrzymania na ten dzień zwolnienia lekarskiego dzień ten zaliczany był do okresu zasiłkowego i pracodawca był zobowiązany do sprostowania świadectwa pracy. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku nauczycielki. A ponadto w godzinach porannych jeszcze stosunek pracy trawa. Czy jednak na prośbę nauczycielki można wcześniej wydać świadectwo pracy? (D.J., Kalisz)

Pracodawca może uwzględnić wniosek nauczycielki i wydać świadectwo pracy w godzinach porannych 31 sierpnia br.

Pracodawca jest zobowiązany do niezwłocznego wydania pracownikowi świadectwa pracy w razie rozwiązania bądź wygaśnięcia stosunku pracy.

W świadectwie pracy powinny znaleźć się takie informacje, jak: okres zatrudnienia, wymiar czasu pracy, zajmowane przez pracownika stanowiska pracy, tryb i podstawa prawna ustania stosunku pracy, wykorzystanie urlopu wypoczynkowego, wychowawczego i bezpłatnego, liczba dni, za które pracodawca wypłacił wynagrodzenie chorobowe, czy zastosowano skrócony okres wypowiedzenia, okresy nieskładkowe. Pracodawca, podając wymienione informacje, jedne z nich wpisuje za cały okres zatrudnienia (wykorzystanie urlopu bezpłatnego i wychowawczego czy praca w warunkach szczególnych), inne natomiast z roku kalendarzowego, w którym ustaje stosunek pracy (np. wykorzystanie urlopu wypoczynkowego, wypłata wynagrodzenia chorobowego, wykorzystanie dwóch dni płatnego zwolnienia od pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14 (art. 188 K.p.).

W sytuacji ustania stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany do wystawienia świadectwa pracy niezwłocznie, co oznacza, że pracodawca powinien wydać świadectwo pracy ostatniego dnia pracy. Jeśli nie jest to możliwe, wydanie świadectwa powinno nastąpić w terminie siedmiu dni od ustania stosunku pracy. Od powyższej zasady istnieje jeden wyjątek. Pracodawca nie musi wydawać świadectwa pracy, gdy bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy o pracę zostanie nawiązana kolejna umowa o pracę. Nie jest dozwolone wystawianie świadectwa pracy, gdy umowa jeszcze trwa.

W przedstawionym stanie faktycznym – jak wspomniano na wstępie – pracodawca może uwzględnić wniosek nauczycielki.

Podstawa prawna

art. 97 Kodeksu pracy



Joanna Skrobisz

 

Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – Głos Nauczycielski nr 33-34 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 33-34/2021: