Hate, cyberbullying, patostreaming. Ministrowie Piontkowski z Andruszkiewiczem ostrzegali przed zagrożeniami w sieci

Wy na pewno jesteście od nas, trochę już starszych, dużo sprawniejsi, jeżeli chodzi o korzystanie z nowoczesnych technologii, urządzeń elektronicznych i korzystania z sieci, ale pewnie nie zawsze zdajecie sobie sprawę z tego, że internet poza mnóstwem korzyści, atrakcji, może przysporzyć także troszkę kłopotów – mówił do młodych ludzi minister edukacji Dariusz Piontkowski podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Internecie, która odbyła się w Białymstoku.

W spotkaniu udział wzięli również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, przedstawiciele kuratorium, policji, nauczyciele i uczniowie. Wszyscy dyskutowali jak uchronić się przed hejtem, kradzieżą danych, przemocą czy patologicznymi działaniami patosteramerów.

Hate, cyberbullying (przemoc z wykorzystaniem internetu), patostreaming, dostęp nieletnich do nieodpowiednich treści, używek, ataki hakerskie – m.in. na takie zagadnienia zwracano uwagę podczas konferencji.

Andruszkiewicz apelował aby młodzi dbali o swoją prywatność na profilach w social mediach, by umieszczane tam materiały nie zostały wykorzystane przez innych w złych celach, wylogowywanie się z kont, nieudostępnianie nikomu haseł i danych, by nie dostały się w ręce przestępców, zachęcał do weryfikacji informacji z internetu, by umieć odróżnić prawdziwe od nieprawdziwych.

– Rozmawiajcie ze swoimi rodzicami, nauczycielami – zachęcał .

Przypominano, że MC i MEN realizują różne projekty, których celem jest szybki i bezpieczny internet w szkole, np. program OSE – Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Już 70 proc. szkół przystąpiło albo zamierza przystąpić do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

W spotkaniu wzięła udział młodzież z podlaskich szkół, która miała okazję obejrzeć film edukacyjny. Powstał on we współpracy Ministerstwa Cyfryzacji z youtuberem „Reżyser Życia”.

(JK, GN)

Fot: MEN.gov.pl

We wtorek obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Działajmy razem!”

Już 3-5 latkowie samodzielnie łączą się z siecią. Raport NASK z ogólnopolskiego badania uczniów

Jak po wakacjach zadbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie? Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiła poradnię