„Ludzki pan”. Prezes ZNP ironicznie o projekcie rozporządzenia płacowego

„Minister Piontkowski zapowiada podwyżki dla nauczycieli od 1.01.2020. Tyle tylko, że dotyczy to tych, którzy zarabiali poniżej płacy minimalnej – napisał na Twitterze Sławomir Broniarz, prezes ZNP. „Ludzki pan” – skomentował.

Przypomnijmy, że nauczyciele nie kryją swojego oburzenia na projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, które mają obowiązywać od stycznia 2020 r.

Podkreślają w komentarzach, że nowe stawki zniechęcają ich do robienia awansu i podnoszenia kwalifikacji.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski spotka się 4 grudnia br. z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i pracowników oświaty by rozmawiać o tym projekcie rozporządzenia.

Minimalne stawki wynagrodzenia. 4 grudnia spotkanie ministra Piontkowskiego z oświatowymi związkami zawodowymi

Resort planuje podnieść najniższe stawki wynagrodzenia zasadniczego części pedagogów i zrównać je z przyszłoroczną pensją minimalną.

MEN przyznaje, że jest to tylko regulacja najniższych stawek spowodowana podniesieniem od stycznia przyszłego roku płacy minimalnej. Pozostałe stawki MEN chce pozostawić bez zmian. Podwyżka będzie dotyczyła jedynie 19 tys. etatów nauczycielskich.

Nowe stawki mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Z projektu rozporządzenia wynika, że wynagrodzenia nauczycieli z najwyższymi kwalifikacjami oraz nauczycieli z niższymi kwalifikacjami będą się od siebie niewiele różniły. Czyli stawki ulegną spłaszczeniu.

Zgodnie z projektem budżetu państwa na 2020 r. – subwencja oświatowa ma wynieść ponad 49,7 mld zł i będzie wyższa w stosunku do tegorocznej o 2,8 mld zł. Samorządowcy alarmują jednak, że to dużo za mało, bo koszty JST rosną bardziej dynamicznie niż dochody. Szef MEN zapowiedział, że będzie rozmawiał z ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim na temat podwyższenia subwencji.

(JK, GN)

„Wykształcenie wyższe – płaca minimalna”. Burza w sieci po opublikowaniu projektu rozporządzenia płacowego

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu. Jaka subwencja na oświatę w 2020 r.?