Minister Zdrowia: Na 90 proc. w połowie stycznia dzieci wrócą do szkół. Szef MEN: “Pracujemy nad pięcioma wariantami”

Analizujemy różne scenariusze. Generalnie zakładamy, że raczej będziemy puszczali dzieci do szkoły, zaczynając od klas I-III – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski w RMF FM. – Który z wariantów, czy to będzie szerzej, czy węziej, tzn. częściowo nauka rotacyjna, hybrydowa dla tych klas, o tym jeszcze rozmawiamy z ministrem Przemysławem Czarnkiem – dodał.

Szef resortu zdrowia powtórzył, że powrót do szkół dzieci z klas I-III po feriach, czyli 18 stycznia, to najbardziej prawdopodobny scenariusz, choć jednocześnie zastrzegł, że jest za wcześnie, aby przesądzać, że jest to sztywny termin.

– Wydaje się, że w okolicach połowy stycznia będziemy mieli takie warianty, jeśli oczywiście w ferie nic się nie stanie, że dzieci (klas I-III – red.) na 90 proc. wrócą do szkół – powiedział. Dodał, że plan powrotu pozostałych uczniów zależy od rozwoju epidemii.

Niedzielski powtórzył  również, że przed ewentualnym otworzeniem szkół będą przeprowadzone testy przesiewowe wśród nauczycieli w ramach badań przesiewowych, które mają być przeprowadzone w trzech województwach. Doprecyzował, że odbędzie się to “w okolicach połowy stycznia”.

– W trzech województwach będziemy chcieli sprawdzić skuteczność różnych metod weryfikacji tego zakażenia. Pewnie zrobimy połączenie badań nie tylko testami antygenowymi, ale także PCR i być może też na przeciwciała – powiedział Niedzielski.

Szczepienia ruszą na przełomie stycznia i lutego. Co z nauczycielami?

Także, szef MEN Przemysław Czarnek w rozmowie z Polskim Radiem 24 oświadczył, że istnieje “ogromna szansa na powrót uczniów do szkół po feriach zimowych”.

Minister poinformował o “intensywnej pracy nad pięcioma wariantami powrotu uczniów do szkół po 17 stycznia”. Jak tłumaczył, przygotowywany wachlarz możliwości obejmuje “wariant od nauczania hybrydowego w najmłodszych klasach po nauczanie hybrydowe we wszystkich klasach od I do VIII w szkole podstawowej i szkołach ponadpodstawowych”.

Minister dodał, że rozwiązania są dyskutowane w powołanej przez niego po objęciu urzędu Radzie Konsultacyjnej ds. Bezpieczeństwa w Edukacji, w której skład wchodzą przedstawiciele MEN, dyrektorzy szkół, kuratorzy oświaty, przedstawiciele służb sanitarnych, specjaliści chorób zakaźnych i przedstawiciele rodziców.

Przy MEN zaczęła działać rada konsultacyjna do spraw bezpieczeństwa w edukacji

(JK, GN)

ZNP apeluje o testy i szczepienia dla nauczycieli oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom przedszkoli. Wnioski do MZ i GiS

Premier Morawiecki o terminie powrotu do szkół: „Być może trzeba będzie z tym poczekać”

Nauczyciele zostaną przetestowani. Niestety tylko niektórzy i w trzech województwach