W piątek zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2020/2021

Dla 4,3 mln uczniów z blisko 22 tys. szkół dla dzieci i młodzieży w piątek kończy się rok szkolny 2020/2021. Uczniowie spotykają się z nauczycielami podczas uroczystych akademii, by odebrać świadectwa i podziękować za wspólny rok nauki. 367 tys. uczniów I klas szkół podstawowych odbierze w piątek swoje pierwsze świadectwa szkolne.

Rok szkolny 2020/2021 upłynął pod znakiem pandemii i nowych porządków, które zaprowadzał minister Przemysław Czarnek. Przypomnijmy, że 19 października stanął na czele Ministerstwa Edukacji Narodowej i na czele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ówczesny szef MEN Dariusz Piontkowski został wiceministrem edukacji i nauki. 1 stycznia 2021 r. dotychczasowe dwa ministerstwa przestały istnieć. W ich miejsce powstało nowe – Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Sławomir Broniarz: Dla nas najistotniejsze jest to, co pan minister będzie miał do powiedzenia nauczycielom

„Za nami niezwykle trudne i pod wieloma względami nietypowe miesiące pracy. Wysokie statystyki zachorowań i niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa sprawiły, że przez większość roku szkolnego młodzi ludzie uczyli się w sposób zdalny. Byli pozbawieni bezpośredniego kontaktu ze swoimi nauczycielami, wychowawcami oraz rówieśnikami” – napisał Czarnek w specjalnym liścia do nauczycieli, uczniów i rodziców z okazji zakończenia roku szkolnego.

W związku z pandemią COVID-19 przez blisko 7 miesięcy, od 26 października do 31 maja, uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych uczyli się zdalnie.

Uczniowie najmłodsi z klas I-III również przez kilka miesięcy uczyli się zdalnie od 9 listopada do 18 stycznia, a następnie od 15 marca do 4 maja. Od 29 marca do 18 kwietnia zajęcia stacjonarne zawieszone były także w przedszkolach i w żłobkach.

Od 8 lutego nauczyciele, którzy chcieli się zaszczepić przeciw COVID-19, mogli zgłaszać to dyrektorom swoich placówek. Szczepienia nauczycieli rozpoczęto 12 lutego.

Marcin Domin: Warto docenić to, że w Polsce nauczyciele byli szczepieni priorytetowo

Ze względu na epidemię COVID-19 i nauczanie zdalne egzamin ósmoklasisty i matura w roku szkolnym 2020/2021 zostały przeprowadzone według zmienionych zasad.

Niestety polityka MEiN nie nastraja optymistycznie przed wrześniem. W maju minister skierował do stron zespołu do spraw statusu zawodowego nauczycieli propozycje zmian dotyczące wynagrodzeń i czasu pracy nauczycieli.

MEiN chce podnieść pensum nawet o 4 godziny. ZNP nie weźmie udziału w kolejnej turze rozmów

Resort zapowiada m.in. więcej historii w programach nauczania, „Wiedzy o życiu w rodzinie” i zmiany na liście lektur szkolnych. Chce też wprowadzić obowiązkową naukę religii lub etyki.

(JK, PAP)

List prezesa ZNP z okazji zakończenia roku szkolnego 2020/2021. “Dziękujemy za wielki wysiłek”

ZNP zaprezentował film o swoich działaniach w pandemii. To pierwszy z cyklu filmów „ZNP przedstawia”

MEiN ma projekt zmian na liście lektur. Skreśleni m.in. Konwicki, Parandowski, więcej Jana Pawła II i Kossak-Szczuckiej

Etyków wykształcą katolickie uczelnie

Czarnek: Wychowanie do życia w rodzinie priorytetem w roku szkolnym 2021/2022