Aktualna sytuacja pandemiczna w Europie. Wiele krajów zaostrza restrykcje, co ze szkołami?

Wiele krajów Europy przedłuża wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa ograniczenia. Kwarantanna w Niemczech potrwa do 7 marca, w Holandii do 2 marca, w Czechach do 1 marca. Niektóre państwa, wśród nich Włochy i Austria, złagodziły część obostrzeń. W wielu krajach szkoły nadal pozostają jednak zamknięte.

W Polsce do końca lutego rząd przedłużył obecne przepisy regulujące funkcjonowanie szkół i placówek oświatowych. To oznacza, że stacjonarnie mogą się uczyć jedynie dzieci z klas najmłodszych, a także dzieci w przedszkolach. A jak to wygląda w innych krajach?

Szkoły zamknięte

Kwarantanna w Niemczech została przedłużona do 7 marca. Podczas niedawnej wideokonferencji kanclerz Angeli Merkel z premierami krajów związkowych zdecydowano, że nie będzie ogólnokrajowych jednolitych przepisów dotyczących ponownego otwierania szkół. Będą o tym decydowały władze poszczególnych landów.

Niemcy przedłużą lockdown, ale luzują obostrzenia w szkołach

W Grecji od czwartku obowiązuje kwarantanna w stołecznym regionie Attyki, zamieszkiwanym przez około jedną trzecią mieszkańców kraju. Szkoły pozostaną zamknięte do końca lutego.

W Czechach od poniedziałku trwa nowy dwutygodniowy stan wyjątkowy. Rząd zobowiązał się jednak do zorganizowania jak najszybszego powrotu uczniów do szkół.

 Na Litwie nauka w szkołach i na uczelniach wciąż odbywa się zdalnie.

W Portugalii trwający tam stan wyjątkowy przedłużono do 1 marca. W kraju zamknięte są szkoły i uczelnie.

Kwarantanna w Irlandii potrwa co najmniej do 5 marca, a w Wielkiej Brytanii, zgodnie z zapowiedziami rządu, łagodzenie restrykcji zacznie się nie wcześniej niż 8 marca. Nauka w szkołach odbywa się zdalnie.

W Holandii kwarantannę w całym kraju przedłużono do 2 marca. Od 8 lutego do szkół wrócili uczniowie szkół podstawowych, szkoły średnie pozostaną jednak zamknięte co najmniej do 1 marca.

Szkoły otwarte

We Francji szkoły pozostają otwarte. W niektórych regionach kraju być może zostaną wprowadzone jeszcze surowsze ograniczenia, w związku z rozprzestrzenianiem się nowych wariantów wirusa.

We francuskich szkołach tylko specjalistyczne maseczki. Francja obawia się mutacji koronawirusa

W Bułgarii od poniedziałku 15 lutego do szkół w mniejszych miejscowościach wracają uczniowie starszych klas.

We Włoszech do szkół wrócili uczniowie szkół średnich, ale mogą zajmować tylko połowę miejsc w klasach. W niektórych, bardziej dotkniętych epidemią gminach wprowadzane są lokalne lockdowny.

Włochy łagodzą pandemiczne obostrzenia. Większość uczniów wróciła już do szkół

W Austrii od poniedziałku 8 lutego złagodzono część ograniczeń. Do szkół wrócili uczniowie.

Austria: Po 6 tygodniach lockdownu uczniowie wracają do szkół. Warunek? Negatywny wynik testu na COVID-19

(JK, PAP)

Częściowy lockdown w szkołach przedłużony do 28 lutego br.

Izrael zaczyna wracać do normalności. Od dziś w szkołach pojawią się uczniowie

Norwegia: Z powodu pandemii COVID-19 rząd odwołał wszystkie egzaminy pisemne i większość ustnych