Jak ułożyć teczkę? Co powinno się znaleźć w teczce awansowej według starego rozporządzenia (2013 r.), a co według nowego (2018 r.)? O to także pytają czytelnicy. Wyjaśniamy to w kolejnym odcinku naszej serii awansowej
? Kończę staż na stopień nauczyciela dyplomowanego. Czytając posty na różnych internetowych forach dyskusyjnych, znalazłam wiele sprzecznych informacji na temat ułożenia teczki. Czy to zależy od różnych preferencji kuratoriów oświaty?
Odpowiedź: Nie można tu absolutnie mówić o takich preferencjach. Formę dokumentacji dołączonej do wniosku o podjęcie postępowania reguluje rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego.
Jeśli nauczyciel skończył staż przed 1 września 2018 r., ale nie otrzymał oceny dorobku lub nie złożył wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego – obowiązuje go rozporządzenie z 1 marca 2013 r. i do swojego wniosku dołącza następującą dokumentację:
1. § 9 ust. 1 pkt 1 – dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe, a w przypadku nauczyciela kontraktowego lub nauczyciela mianowanego także akt nadania stopnia awansu zawodowego (poświadczone kopie);
2. § 9 ust. 1 pkt 2 – zaświadczenie dyrektora szkoły zawierające informacje o:
a) wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia oraz w okresie odbywania stażu; w przypadku nauczyciela, który w okresie odbywania stażu zmienił miejsce zatrudnienia, oraz nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, w każdej w wymiarze niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć, łącznie w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć, należy załączyć zaświadczenia ze wszystkich szkół, w których nauczyciel był zatrudniony w okresie stażu;
b) dacie zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego nauczyciela;
c) dacie złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego;
d) uzyskanej przez nauczyciela ocenie dorobku zawodowego za okres stażu oraz dacie jej dokonania, a w przypadku nauczyciela, który w okresie odbywania stażu zmienił miejsce zatrudnienia, także o ocenie dorobku zawodowego za okres stażu odbytego w poprzednim miejscu zatrudnienia.
Ważne!
Dalsza część (punkty 3-12) dotyczy nauczycieli mianowanych ubiegających się o stopień nauczyciela dyplomowanego (z zadań uwzględnionych w § 8 ust.2 pkt 4 – wybierzesz co najmniej trzy!).
(…)
Beata Rechnio-Kołodziej
Ekspert z listy MEN
Więcej pytań i odpowiedzi – GN nr 14 (e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 14/ 2019:
- Pełnym głosem. TERAZ! Potrzebny program Nauczyciel+
- Felieton. Zwolnić ich wszystkich?
- Pikieta przed „Dialogiem”. Rodzice popierają protest nauczycieli
- 1 kwietnia br. w „Dialogu”. Kolejna tura negocjacji bez efektów…
- Strajk w pytaniach i odpowiedziach
- Rozmowa. Ten protest powstał z buntu ludzi
- Sonda Głosu. Nie możemy się bać
- Sonda Głosu. Chciałabym, aby do pracy przychodzili ci z pasją, charyzmą i byli godziwie wynagradzani
- Uczniowie wiedzą, o co walczymy. Rodzice w szkole również…
- Dyrektor i wicedyrektor tylko z bardzo dobrą oceną pracy
- Felieton. Hiszpańska bieda
- ABC efektywnej nauki. Zadbaj o warunki sprzyjające uczeniu się: zdrowy sen (część XI)
- Prawnik w szkole. Prawo nowych technologii
- Psychoterapia w szkole. Podróż do świata terapii poznawczo-behawioralnej
- Nadesłane do Głosu. Albo powalczymy o podwyżki aż do zwycięstwa, albo zamilknijmy na dekady
- Co się zmieni w systemie resocjalizacji nieletnich