Pytania do eksperta: Badania kontrolne


Jestem dyrektorem szkoły. Jeden z nauczycieli zatrudnionych w szkole przebywał na zwolnieniu lekarskim od 25 listopada 2019 r. do 20 grudnia 2019 r., a następnie od 7 do 31 stycznia 2020 r. Czy nauczyciel po powrocie do pracy powinien być skierowany na kontrolne badania lekarskie? (G.H., Sochaczew)

Nie, w tym stanie faktycznym pracodawca nie będzie miał obowiązku kierować pracownika na profilaktyczne badania kontrolne.

Badaniem lekarskim, na które musi pracodawca skierować pracownika, jest badanie kontrolne. Na to badanie jest kierowany pracownik po niezdolności do pracy spowodowanej chorobą trwającą nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, czyli co najmniej 31 dni. Pracodawca kieruje na takie badania, jeżeli nieobecność pracownika z powodu choroby jest nieprzerwana przez określony czas.

Zarówno pierwsze, jak i drugie zwolnienie lekarskie obejmowało 25 dni nieobecności pracownika z powodu choroby, co łącznie dało 50 dni nieobecności w pracy. Jednak pomiędzy nieobecnościami w pracy z powodu choroby wystąpiła przerwa, a obowiązujące przepisy nie pozwalają na sumowanie okresów nieobecności. Dlatego też każdą nieobecność należy oceniać odrębnie. Ponieważ żadna z tych nieobecności nie trwała nieprzerwanie co najmniej 31 dni, pracodawca nie miał obowiązku kierowania pracownika na profilaktyczne badania kontrolne.

Podstawa prawna

art. 229 Kodeksu pracy



Joanna Skrobisz

Więcej – tylko w GN nr 6 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 6/2020: