Pytania do eksperta: Emerytura a nagroda jubileuszowa


W szkole od 1 marca 2019 r. zatrudniamy nauczycielkę na 2/18 etatu, która 28 lutego 2019 r. rozwiązała stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę. Czy do stażu pracy wymaganego do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej wlicza się zakończone przed przejściem na emeryturę okresy zatrudnienia czy też staż pracy nalicza się od początku? Czyli w przypadku tej nauczycielki – od 1 marca 2019 r. (R.T., Trzebinia)

Do okresu pracy wymaganego do nabycia prawa do uprawnień pracowniczych, takich jak dodatek za wysługę lat czy nagroda jubileuszowa, wlicza się każdy zakończony okres zatrudnienia. Oznacza to, że również te okresy, które uległy zakończeniu przed przejściem na emeryturę.

Nagroda jubileuszowa to ustalone w Karcie Nauczyciela świadczenie o charakterze obligatoryjnym. Jest to nagroda, którą otrzymuje pracownik nie za osiągnięcia zawodowe, lecz za długoletni staż pracy. Do okresów pracy uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, które z mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Prawo do nagrody jubileuszowej nauczyciel nabywa w dniu upływu okresu uprawniającego do niej.

Pracodawca powinien wypłacić pracownikowi nagrodę jubileuszową bez zbędnej zwłoki. Jeżeli w aktach osobowych nauczyciela brak jest odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej okres zatrudnienia uprawniający do nagrody, nauczyciel jest obowiązany udokumentować swoje prawo do niej.

Podstaw prawna

art. 47 Karty Nauczyciela



Joanna Skrobisz

Więcej – tylko w GN nr 50 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 50/2019: