Jestem nauczycielką szkoły podstawowej. Razem z koleżanką zamierzamy w sierpniu przejść na emeryturę. Problem dotyczy daty rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem. Otóż my chcemy, aby stosunek pracy został rozwiązany 27 sierpnia br., natomiast dyrektor upiera się, że może to zrobić dopiero 31 sierpnia br. Kto ma rację, dyrektor czy my? (G.L., Turoszów)
Jeżeli stosunek pracy został wypowiedziany przez nauczycielki, czyli na ich wniosek, to zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 1 Karty Nauczyciela jego rozwiązanie nastąpi z końcem roku szkolnego, tj. 31 sierpnia.
Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo oświatowe rok szkolny trwa od 1 września danego roku do 31 sierpnia roku następnego. Oznacza to więc, że nie można rozwiązać stosunku pracy za wypowiedzeniem 27 sierpnia. W tym przypadku racja jest po stronie pracodawcy.
Karta Nauczyciela przewiduje również rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania na mocy porozumienia stron. Nauczyciel w tym przypadku zwraca się na piśmie do dyrektora, że chce rozwiązać umowę o pracę w drodze porozumienia stron np. 27 sierpnia. Jeżeli dyrektor wyrazi zgodę na taki tryb rozwiązania, wówczas nie ma przeszkód prawnych, aby nastąpiło to np. 8 czy też 27 sierpnia. I gdyby przyjąć taką drogę rozwiązania stosunku pracy, wówczas rację mają nauczycielki.
Można również skorzystać z przepisów art. 36 § 6 Kodeksu pracy, zgodnie z którym strony, po dokonaniu wypowiedzenia stosunku pracy przez jedną z nich, mogą ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. W przedstawionym stanie faktycznym będzie to zaproponowany przez nauczycielki 27 sierpnia 2019 r.
Podstawa prawna
* art. 23 ust. 2 pkt. 1 Karty Nauczyciela
* art. 36 § 6 Kodeksu pracy
Joanna Skrobisz
Pozostałe artykuły w numerze 11/2019:
- Pełnym Głosem: Egzamin dla władzy
- Felieton: Uczta
- Zmiany w Karcie. Skąd Anna Zalewska weźmie pieniądze na podwyżkę?
- Polscy nauczyciele wśród najgorzej opłacanych w Europie
- Egzaminy pod zewnętrznym nadzorem
- Wywiad: Nauczyciel nie może być pariasem
- Czy można przełożyć egzaminy? Dyrektor CKE tłumaczy
- Premier Morawiecki obiecał nauczycielom w 2020 r. podwyżkę… 117 zł
- ABC efektywnej nauki – zamiast zakuwania
- Do szkół wraca łacina – MEN przegląda „ramówki”
- Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – także w polskich miastach
- Porozmawiajmy o umiejętnościach społecznych, kreatywności i przedsiębiorczości dzieci
- Nauczanie przez doświadczanie
- Absolwent z fachem
- Sto lat temu… To oni wspierali nauczycieli, gdy powstawała Niepodległa. Kim byli redaktorzy Głosu?
- Edukacja oparta na badaniach
- Awans zawodowy: Jak o tym napisać?
- Iluzoryczność odwołania