W naszej szkole jest zatrudniony nauczyciel, który ma zawieszoną emeryturę, której nie pobierał ani jednego dnia. W marcu br. ma przyznane sanatorium. Czy może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne? (W.R., Września).
Nauczyciel, który nabył już uprawnienia emerytalne (bez znaczenia, czy z nich skorzystał, czy nie), nie ma prawa do urlopu dla poratowania zdrowia. W tym przypadku nie ma znaczenia również to, że urlop ten byłby przeznaczony na leczenie sanatoryjne.
1 stycznia 2018 r. weszły w życie znowelizowane przepisy Karty Nauczyciela, w tym m.in. znowelizowany art. 73. Nie uległa jednak zmianie zasada, że jedną z przesłanek udzielenia urlopu, w tym także na leczenie uzdrowiskowe, jest brak uprawnień emerytalnych. Z brzmienia przepisu art. 73 ust. 2 KN wynika, że nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego ten, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne. Oznacza to, że jeżeli nauczyciel nabył już prawo do emerytury, to nie może skorzystać z urlopu zdrowotnego.
Co to znaczy „nabycie uprawnień emerytalnych”? Tego pojęcia nie definiuje Karta Nauczyciela. Dlatego też należy skorzystać z przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z jej przepisami prawo do świadczenia emerytalnego powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do jego nabycia. Nabycie prawa do emerytury następuje więc z chwilą spełnienia ostatniego z wymaganych warunków. Wola osoby ubezpieczonej nie ma na to wpływu, a to oznacza, że nie ma znaczenia, czy osoba skorzysta z tych uprawnień, czy też nie.
Uregulowanie zawarte w art. 73 ust. 2 KN odnosi się zarówno do uprawnień emerytalnych nabywanych na ogólnych warunkach, jak też do każdej emerytury. Również do wcześniejszej, bez względu na wiek, która przysługuje nauczycielom na podstawie art. 88 KN, jak też do wcześniejszej emerytury w obniżonym wieku emerytalnym.
Reasumując, jeżeli nauczyciel spełnia warunki do przejścia na emeryturę, to mimo że nadal pracuje, nie może korzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. W tym również na leczenie sanatoryjne.
Podstawa prawna
* art. 73 ust. 2 Karty Nauczyciela
* ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1383)
Więcej porad przeczytasz w Głosie nr 8/2019 i w e-wydaniu
Joanna Skrobisz
Pozostałe artykuły w numerze 8/2019:
- Psychoterapia w szkole: Uczeń z tikami w klasie
- Pełnym Głosem: Wszyscy mówią: Dość!
- Felieton: Żart bardzo aktualny
- Uniwersytet solidarny ze szkołą
- Prezentacja Anny Zalewskiej a fakty
- Jakie podwyżki dla nauczycieli w Warszawie?
- Spór zbiorowy w kraju – sonda Głosu
- Protest nauczycieli. Kolejne porozumienie między związkami
- Rokowania, mediacje. Kiedy referendum strajkowe?
- Rozmowa: Uczniowie nie mogą odczuć, że dorośli coś zmieniają…
- Wywiad: Warto się szczycić tym, że Józef Piłsudski był członkiem honorowym ZNP
- Nauczyciele odpowiadają petycją na listy Anny Zalewskiej
- Rozmowa: Prognozy demograficzne są niekorzystne, w szkołach będzie coraz mniej uczniów
- 36 osób w klasie. To efekt podwójnego rocznika w Warszawie
- Nasz Konkurs: Zachęcam uczniów, by przejęli kontrolę nad swoim uczeniem się
- ABC efektywnej nauki – czytanie ze zrozumieniem i inne ważne kompetencje
- Życie szkoły: Integracja dzieci romskich
- 100 lat temu… Przypominamy artykuł Janusza Korczaka dla „Głosu”
- Awans zawodowy: Kto pyta, nie błądzi
- Bliżej prawa: Decyduje czas i wymiar