Wywiad Tygodnia: Dzielmy się tym, co udało się nam osiągnąć. Postawmy na pozytywny przekaz!


Z Zytą Czechowską, Nauczycielem Roku 2019, pedagogiem specjalnym z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku (woj. wielkopolskie), rozmawia Jarosław Karpiński

Zaczęła Pani rok od sukcesu zainicjowanej przez siebie zbiórki na WOŚP, do „Nauczycielskiej Puszki” w internecie udało się Pani zebrać prawie 22 tys. zł. Gratulacje! Co jeszcze słychać u Nauczyciela Roku 2019? Jakie ma Pani plany na 2020 r., jakie projekty zamierza Pani realizować?

– Rzeczywiście, nowy rok zaczęłam od zbiórki pieniędzy do „Nauczycielskiej Puszki” dla WOŚP. Zebraliśmy całkiem pokaźną kwotę. Cieszę się, że tak wielu nauczycieli i przyjaciół szkoły postanowiło wesprzeć mnie w tej akcji. Kolejny raz utwierdziłam się w przekonaniu, że jesteśmy solidarną grupą zawodową.

Jeśli chodzi o plany na ten nowy rok, to jest ich sporo i na różnych płaszczyznach. Mam w głowie wiele pomysłów i małymi krokami, zapraszając do współpracy koleżanki i kolegów, będę chciała je zrealizować. Pracuję obecnie nad przygotowaniem materiałów edukacyjnych dla jednego z wydawnictw i nie ukrywam, jest to zajęcie niezwykle zajmujące i pochłaniające czas, którego w ostatnim czasie nie mam zbyt wiele. Ale od listopada ub.r. realizuję małą kampanię społeczną dla moich uczniów #TacyjakMy.

Co to za akcja, co jest jej celem?

– Jej celem jest wzmocnienie i podniesienie wartości uczniów. Chciałabym, aby uwierzyli we własne siły i możliwości. Zapraszam do szkoły znane, medialne osoby, które osiągnęły sukces. Uświadamiam moich uczniów, że każdy z naszych gości był kiedyś dzieckiem, uczniem, zmagał się z różnymi problemami, a mimo wszystko zrealizował swoje cele i osiągnął sukces, oczywiście na miarę swoich możliwości. Każdy człowiek ma szansę na to, by zrealizować swoje marzenia, ale trzeba nad tym pracować. Te wszystkie osoby, które nas odwiedzają. są przecież #TacyjakMy. To niezwykle motywująca akacja z przesłaniem, że nikt nie może być wykluczony, każdy człowiek jest wartościowy, a rolą nauczyciela jest odnaleźć w uczniu mocne strony, a nie uwypuklać te słabsze.

(…)



Więcej – tylko w GN nr 8 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 8/2020: