Z Romualdą Prośniak, prezes Oddziału Powiatowego ZNP w Nowym Targu, inicjatorką objazdowej wystawy „Józef Piłsudski a Związek Nauczycielstwa Polskiego”,rozmawia Witold Salański
Dlaczego postanowiła Pani zorganizować wystawę o związkach Marszałka z ZNP? Skąd taki pomysł?
– To był impuls. Na posiedzeniu Prezydium Okręgu Małopolskiego ZNP rozmawialiśmy o tym, jak upowszechniać informacje o Związku i od razu zaświtała mi myśl, że przecież mogłabym zorganizować w powiecie nowotarskim wystawę promującą Związek poprzez prezentację naszych korzeni, tradycji i historii, które niestety, nie są powszechnie znane. Uznałam, że pokazanie tradycji niepodległościowych ZNP jest szczególnie ważne i potrzebne w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Zadanie miałam ułatwione, ponieważ de facto taka wystawa już istniała i znajdowała się w posiadaniu zarządu okręgu. Opracował ją dr Piotr Wierzbicki, krakowski historyk, specjalizujący się w dziejach ZNP. To właśnie on przygotował wystawowe plansze, na których umieścił dokumentację faktograficzną, zdjęcia kluczowych postaci związanych z historią naszego Związku, kopie historycznych dokumentów itp. Wystąpiłam do okręgu o wypożyczenie plansz. Zgodę otrzymałam i mogłam działać. Dodam tylko, że na potrzeby naszego powiatu wybraliśmy tylko te plansze, które przedstawiają kluczowe wydarzenia z historii Związku. Nie chcieliśmy, żeby ludzie odczuwali przesyt z powodu nadmiaru informacji.
W czerwcu ub.r. nastąpiło otwarcie wystawy w siedzibie Starostwa Powiatowego w Nowym Targu. Czy to wydarzenie zostało zauważone?
– Relacje z uroczystości otwarcia ukazały się w lokalnej prasie i na portalach internetowych. Mieszkańcy powiatu mogli się więc dowiedzieć, że wzięli w niej udział nie tylko szefowie starostwa, ale i przedstawiciele gmin, poseł na Sejm RP Edward Siarka, Maciej Downar-Zapolski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Grażyna Ralska, prezes Okręgu Małopolskiego ZNP. Przy okazji w tych relacjach wspomniano o najważniejszych wydarzeniach z dziejów ZNP. Dziennikarze podkreślali też liczne związki Józefa Piłsudskiego z ZNP.
(…)
Całą rozmowę przeczytasz w Głosie nr 8/2019 i w e-wydaniu
Pozostałe artykuły w numerze 8/2019:
- Psychoterapia w szkole: Uczeń z tikami w klasie
- Pełnym Głosem: Wszyscy mówią: Dość!
- Felieton: Żart bardzo aktualny
- Uniwersytet solidarny ze szkołą
- Prezentacja Anny Zalewskiej a fakty
- Jakie podwyżki dla nauczycieli w Warszawie?
- Spór zbiorowy w kraju – sonda Głosu
- Protest nauczycieli. Kolejne porozumienie między związkami
- Rokowania, mediacje. Kiedy referendum strajkowe?
- Rozmowa: Uczniowie nie mogą odczuć, że dorośli coś zmieniają…
- Nauczyciele odpowiadają petycją na listy Anny Zalewskiej
- Rozmowa: Prognozy demograficzne są niekorzystne, w szkołach będzie coraz mniej uczniów
- 36 osób w klasie. To efekt podwójnego rocznika w Warszawie
- Nasz Konkurs: Zachęcam uczniów, by przejęli kontrolę nad swoim uczeniem się
- ABC efektywnej nauki – czytanie ze zrozumieniem i inne ważne kompetencje
- Życie szkoły: Integracja dzieci romskich
- 100 lat temu… Przypominamy artykuł Janusza Korczaka dla „Głosu”
- Awans zawodowy: Kto pyta, nie błądzi
- Bliżej prawa: Decyduje czas i wymiar
- Pytania do eksperta: Urlop zdrowotny a prawo do emerytury