Torunianie świętują 100. rocznicę powrotu miasta do Macierzy


Alojzy Kowalski, nauczyciel i społecznik, otrzymał zaszczytny tytuł „Współczesny torunianin stulecia” w kategorii oświata. Jego kandydaturę zgłosił toruński oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego

18 stycznia 2020 r. to dla Torunia wyjątkowa data. Miasto świętowało w tym dniu stulecie swojego powrotu do Polski. Z tej okazji – oprócz wielu innych wydarzeń – rozstrzygnięto konkurs „Współczesny torunianin stulecia”. Wśród osób wyróżnionych tym tytułem jest właśnie Alojzy Kowalski.

Do konkursu wrócimy za chwilę. Na początek trochę historii. Traktat wersalski z 1919 r. przesądził o tym, że Toruń znajdzie się w granicach terytorialnych odrodzonej po I wojnie światowej Polski. Władzę w mieście sprawowali wówczas Niemcy. W 1920 r. Pomorze zaczęli wyzwalać Polacy pod wodzą gen. Józefa Hallera.

18 stycznia 1920 r. wojska polskie pod dowództwem płk. Stanisława Skrzyńskiego weszły do Torunia. Płk Skrzyński w pokojowy sposób przejął władzę i przekazał ją dr. Ottonowi Steinbornowi, komisarycznemu prezydentowi miasta, powołanemu przez polski rząd. Ulice Torunia ozdobiono biało-czerwonymi barwami.

(…)



Justyna Wojciechowska-Narloch

Więcej – tylko w GN nr 4 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 4/2020: