Bliżej prawa: Pytania do eksperta – Zwolnienie z uwagi na zmiany organizacyjne


Jestem nauczycielem szkoły podstawowej zatrudnionym na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. W roku szkolnym 2019/2020 w naszej szkole z uwagi na zmiany organizacyjne mają nastąpić zwolnienia nauczycieli. Dowiedziałem się, że od września br. moje pensum może być znacznie obniżone, lecz będzie istniała możliwość pracy w sąsiedniej szkole. Co mi grozi? (B.K., Lesznowola)

W tym przypadku organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach i na tym samym lub – za jego zgodą – na innym stanowisku w celu uzupełnienia wymiaru zajęć w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.

Następuje to w przypadku, gdy w szkole macierzystej – z powodu reorganizacji czy likwidacji etatów – nie ma dla nauczyciela wystarczającej liczby godzin zajęć, koniecznych do zatrudnienia go w pełnym wymiarze pensum.

W tej sytuacji zmienia się wyłącznie miejsce wykonywania pracy.

Pracodawcą nauczyciela w dalszym ciągu jest szkoła macierzysta, w której nauczyciel uzupełniający pensum jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć. Tak więc w szkole, w której nauczyciel uzupełnia pensum, nie nawiązuje się stosunku pracy.

Z uwagi na fakt, że nie zmienia się pracodawca, wynagrodzenie w całości wraz z przysługującymi składnikami wypłaca nauczycielowi szkoła macierzysta.

Uzupełniając pensum w innej szkole, nauczyciel powinien realizować zajęcia, do których ma wymagane kwalifikacje. Regulacje w tym zakresie zawarte są art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela. W stosunku pracy nauczyciela nie następują zmiany i nadal nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, które są realizowane w dwóch lub więcej szkołach.

W sytuacji gdy nauczyciel zostanie zobowiązany do uzupełniania pensum w innej szkole (szkołach), ale na tym samym stanowisku nie jest wymagana zgoda nauczyciela, co wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego – wyroku z 20 marca 1991 r. sygn. I PR 6/91, w którym sąd stanął na stanowisku, że „nie jest wymagana zgoda nauczyciela na pracę w innej szkole w tej samej miejscowości w celu uzupełnienia obowiązującego wymiaru zajęć dydaktycznych (wychowawczych) w wymiarze nie większym niż 1/2 etatu (art. 22 Karty Nauczyciela.

Natomiast gdy organ prowadzący zaproponuje nauczycielowi uzupełnianie pensum na innym stanowisku niż dotychczas zajmowane przez nauczyciela, nauczyciel może nie wyrazić zgody na uzupełnianie etatu na innym stanowisku. Wtedy jednak nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za część obowiązkowego wymiaru zajęć.

Podstawa prawna

art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela



Joanna Skrobisz

Więcej na ten temat – GN nr 13 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 13/2019: