Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony w trybie wypowiedzenia zmieniającego nie powinno nastąpić wcześniej niż z końcem roku szkolnego
Karta Nauczyciela nie reguluje zmiany warunków pracy i płacy nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, natomiast dopuszcza na podstawie art. 91c KN możliwość stosowania wypowiedzenia z Kodeksu pracy:
„W zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy”.
Jeżeli dopuszczamy stosowanie wypowiedzenia zmieniającego, należałoby jednocześnie zastosować zastrzeżenie wynikające z art. 27 KN, które mówi o dopuszczalności rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego.
Casus
„W maju dyrektor zapewniał mnie, że od września będę miał nadal pełny etat i kilka godzin ponadwymiarowych. Niestety, na początku września okazało się, że mogę liczyć tylko na 10/18, gdyż koleżanka wróciła z długiego bezpłatnego urlopu (pobyt za granicą) i należało jej zapewnić etat. Ponadto dowiedziałem się, że nie będę miał godzin ponadwymiarowych, bo kadrowa poinformowała dyrektora, iż nauczyciel zatrudniony w niepełnym wymiarze nie ma prawa do ponadwymiarówek. Jeżeli są godziny – twierdziła – to trzeba je uwzględnić w pensum. Na co z kolei dyrektor odpowiedział, że nie będzie co pięć minut zmieniał umowy.
W ogóle nikogo nie zajmował fakt, że mam prawo do wynagrodzenia za pełny etat, mimo że będę pracował 10/18, bo dotychczas miałem pełny etat. W chwili kiedy ta informacja dotarła do dyrektora, poprosił mnie o wyrażenie zgody na zmianę umowy. W związku z tym, że nie wyraziłem zgody, otrzymałem wypowiedzenie zmieniające z Kodeksu pracy, mimo że jestem zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze. Należę do ZNP, ale w art. 42 K.p., który mówi o wypowiedzeniu zmieniającym, nie znalazłem zapisu o możliwości konsultacji związkowej.
Gdy nie wyrażę zgody, po trzech miesiącach stracę pracę, bo wypowiedzenie jest trzymiesięczne. Nie wiem, co w tej sytuacji robić. Czy podpisać wypowiedzenie zmieniające, czy od razu iść z tym do sądu pracy?
Na wszystkich szkoleniach mówiono nam, że nauczycielskie umowy o pracę są szczególnie chronione i wypowiedzenie może nastąpić tylko z końcem roku szkolnego na podstawie art. 27 KN. Więc pytam, jak to jest?”.
(…)
Teresa Konarska
Cały tekst – tylko w Głosie! (nr 44, e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 44/2019:
- Pełnym głosem. Chodzi o godność
- Felieton. Groźny minimalizm
- Protest włoski w przedszkolach, szkołach i placówkach
- Pensja zasadnicza dyplomowanego jak średnia w gospodarce – tak chce ZNP
- Ostatnie w tej kadencji posiedzenie Zarządu Głównego Związku
- Rusza akcja ZNP „8 kwietnia, pamiętamy”. Na początku w Krakowie, a potem co miesiąc w kolejnych miastach
- Sejm będzie musiał zająć się problemami edukacji
- Zmiany we władzach Centralnego Klubu Młodego Nauczyciela ZNP
- Niskie płace to nie tylko nasz problem, ale całego społeczeństwa
- Protest włoski. Sami decydują, czego nie robią, poza codziennymi obowiązkami
- Szkoła ponadpodstawowa. „Oswajanie” nowej podstawy programowej (3)
- EduMoc Online 2019 – konektywiści w akcji
- Przygotowuję młodzież nie tylko do matury, ale też do życia
- Wynagrodzenia to podstawowy problem do rozwiązania, ważniejszy niż zmiany systemowe
- Pytaj o dowody. Edukacja oparta na badaniach
- Awans zawodowy. Procedura awansowa po zmianach od 1 września br.
- 13. edycja Międzynarodowej Wystawy Wynalazków IWIS 2019
- Pytanie do eksperta. Przeniesienie nauczyciela w trakcie roku szkolnego