Pytanie do eksperta. Przeniesienie nauczyciela w trakcie roku szkolnego


Jestem dyrektorem szkoły podstawowej. Zwróciła się do mnie nauczycielka przedszkola z wnioskiem o przeniesienie jej z dniem 1 listopada 2019 r. do szkoły, w której jestem dyrektorem. Czy w świetle przepisów możliwe jest przeniesienie nauczyciela w trakcie roku szkolnego? (P.M., Łowicz)

Tak, dyrektor szkoły może przenieść nauczyciela od 1 listopada br. do innej placówki na jego wniosek lub za jego zgodą (jeśli spełnione są warunki, o których piszemy niżej).

Zgodnie z przepisami nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony do pracy w innej szkole na swój wniosek lub z urzędu, ale musi na to wyrazić zgodę. Przeniesienia do innej szkoły dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego tę szkołę i za zgodą dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony (art. 18 ust. 4 Karty Nauczyciela).

Przeniesienie nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania nie powoduje rozwiązania dotychczasowego i nawiązania nowego stosunku pracy. W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zmiana miejsca wykonywania pracy może nastąpić wyłącznie w drodze rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy i nawiązania nowego. Przy przeniesieniu nauczyciela do innej szkoły współdziałają trzy podmioty, którymi są dyrektorzy szkół i nauczyciel. Potrzebna jest również opinia organu prowadzącego szkołę, do której nauczyciel ma zostać przeniesiony.

Chociaż przepis wskazuje jedynie na konieczność zasięgnięcia opinii organu prowadzącego, a nie zgody, to jednak trudno sobie w praktyce wyobrazić przeniesienie nauczyciela wbrew woli organu prowadzącego szkołę. Dlaczego? Przenoszony nauczyciel musi być ujęty w arkuszu organizacyjnym szkoły, który wymaga zatwierdzenia organu prowadzącego. Po przeniesieniu nauczyciel kontynuuje dotychczasowy stosunek pracy, który jest zawarty na podstawie mianowania. To oznacza, że w szkole, do której nauczyciel jest przenoszony, muszą istnieć warunki do zatrudnienia nauczyciela na podstawie mianowania, przede wszystkim pełny wymiar zajęć na czas nieokreślony.

W przypadku przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły dotychczasowy dyrektor nie wydaje świadectwa pracy, ale przekazuje teczkę akt osobowych i pozostałą dokumentację nauczyciela do nowej szkoły. W świadectwie pracy wystawianym przez szkołę, do której nauczyciel został przeniesiony, obejmuje się również okres zatrudnienia przed przeniesieniem. Należy także zaznaczyć, że nauczyciel może być przeniesiony do innej szkoły na inne niż dotychczas zajmowane stanowisko. W takim wypadku obowiązuje go tygodniowy wymiar zajęć właściwy do tego stanowiska.

Przeniesienie nauczyciela z urzędu do innej miejscowości może nastąpić pod warunkiem zapewnienia nauczycielowi w nowym miejscu pracy odpowiedniego do jego stanu rodzinnego mieszkania oraz miejsca pracy dla współmałżonka, jeśli jest on nauczycielem. Oznacza to, że jeśli inicjatorem przeniesienia nauczyciela jest dyrektor szkoły znajdującej się w innej miejscowości, to jego obowiązkiem będzie nie tylko zapewnienie zatrudnienia przenoszonemu nauczycielowi, lecz także jego współmałżonkowi, jeśli też jest nauczycielem, oraz zapewnienie mieszkania odpowiedniego do stanu rodzinnego nauczyciela.

 

Podstawa prawna

art. 18 Karty Nauczyciela



Joanna Skrobisz

 

Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – GN nr 44 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 44/2019: