Casus. Uwzględnianie okresów pracy i innych do stażu emerytalnego*


Spełnienie warunków do wcześniejszej emerytury musiało nastąpić do 31 grudnia 2008 r. Natomiast ustalenie prawa może nastąpić w każdym czasie – do ukończenia przez nauczycielkę 60 lat i nauczyciela 65 lat

Prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę na starych zasadach, bez względu na wiek, zachowują nadal nauczyciele, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r., jeżeli spełnili warunki do jej uzyskania do 31 grudnia 2008 r.

Niezależnie od tego, kiedy zainteresowany wystąpi z wnioskiem o przyznanie emerytury, będzie miał obliczone świadczenie według zasad obowiązujących przed 1 stycznia 2009 r. Należy podkreślić, że uprawnieni tracą to prawo w chwili osiągnięcia wieku 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna). Tylko do ukończenia tego wieku będą mogli składać wnioski o wcześniejszą emeryturę. To oznacza, że część nauczycieli jeszcze przez kilka lat będzie mieć możliwość odejścia na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek.

 

Casus

„Mam 59 lat. Zaraz po maturze podjąłem pracę w gminie, gdzie przepracowałem cztery lata. Jednocześnie studiowałem zaocznie na Uniwersytecie Warszawskim. W szkole pracuję od 1984 r. Kiedy moi starsi koledzy obliczali sobie staż do wcześniejszej emerytury, nie zajmowałem się tym, ale dzisiaj nadszedł czas, aby pomyśleć o przejściu na emeryturę, gdyż mam coraz mniej godzin w szkole, natomiast nadarza mi się okazja dodatkowej pracy poza oświatą. W związku z tym mam kilka pytań:

>> Czy mam jeszcze szansę na wcześniejszą emeryturę – słyszałem, że można było to zgłosić do 31 grudnia 2008 r.?

>> Czy mam wystarczający staż?

W gminie pracowałem cztery lata, a w szkole do 2008 r. mam zaliczone 24 lata. Księgowa twierdzi, że brakuje mi dwóch lat.

>> Czy mogę do stażu emerytalnego zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym moich rodziców, którzy w latach dziewięćdziesiątych przekazali to gospodarstwo mojej siostrze? Do stażu za wysługę lat dyrektor nie zaliczył mi tego okresu – jak twierdził – dlatego że nie przejąłem gospodarstwa.

>> Ile lat pracy w gospodarstwie rolnym można zaliczyć do emerytury?”.

 



(…)

 

Teresa Konarska

*W tym artykule nie odnosimy się do propozycji MEiN z 22 października br., przedstawiamy obowiązujący stan prawny

 

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Głos Nauczycielski nr 44 (e-wydanie)

 



Pozostałe artykuły w numerze 44/2021: