Dziecko pokrzywdzone przestępstwem – kolejna edycja konferencji, tym razem o sytuacji dzieci w pieczy zastępczej


Armia specjalistów zajmuje się poprawianiem sytuacji dzieci, które z rodzinnego domu pamiętają tylko przemoc, porzucenie lub nie pamiętają niczego. Mama i tata zawiedli na wczesnym, najważniejszym etapie ich życia

Kiedy dowiadujemy się o kolejnej tragedii w rodzinie, której ofiarą padły dzieci, zadajemy sobie pytanie, jak mogło do niej dojść, gdzie były służby? Sąsiedzi niczego nie słyszeli. Pozory zostały zachowane i dopiero, gdy doszło do tragedii, ujawniony zostaje ogrom od dawna dziejącego się zła. Ile tak naprawdę jest dzieci cierpiących w ciszy domowego „ogniska”, dzieci „niewidocznych”?

– Dzięki zaangażowaniu lokalnemu przy wsparciu ekspertów możemy zyskać większe kompetencje do budowania świata bardziej przyjaznego dzieciom i skuteczniejszego reagowania na ich krzywdę – mówiła Monika Sajkowska, prezeska Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, podczas inauguracji IV edycji Starogardzkiej Konferencji „Dziecko pokrzywdzone przestępstwem” (24 września br.). Zgromadziła ona ludzi oświaty, przedstawicieli służb społecznych, sądów, policji. Ekspertami byli prawnicy, naukowcy, psycholodzy.

Tym razem tematem przewodnim stało się dziecko w pieczy zastępczej. Ale też mówiono o tym, jak pomagać skutecznie, nie raniąc żadnej ze stron i nie doprowadzając siebie samego do wypalenia zawodowego.



(…)

 

Halina Drachal

 

Więcej – GN nr 44 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 44/2021: