Pytania do eksperta. Odprawa emerytalna


Uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytanie: czy nauczyciele, którzy pobierają emeryturę od 1 stycznia 2009 r. i pracują nadal na pełnym etacie, nie otrzymają odprawy emerytalnej, gdy rozwiążą stosunek pracy? (H.P., Lublin)

Nauczyciele, którzy pobierają świadczenie emerytalne przyznane bez rozwiązywania stosunku pracy, odprawę emerytalną otrzymają z chwilą rozwiązania umowy o pracę.

Nauczyciele mogą przechodzić na emeryturę zarówno zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela, jak i korzystając z przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli skorzystają z Karty Nauczyciela, wówczas obowiązkowo muszą rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę. W takiej sytuacji pracodawca w dniu rozwiązania umowy o pracę wypłaci im odprawę emerytalną. Przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwalają przejść na emeryturę bez rozwiązywania umowy o pracę. Jednak z chwilą otrzymania decyzji przyznającej prawo do emerytury pracodawca nie wypłaci odprawy emerytalnej, bowiem zgodnie z art. 87 ust. 1 KN nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przyznaje się odprawę emerytalną. Jednak z chwilą rozwiązania umowy o pracę i zmianie statusu z pracownika – emeryta na emeryta, pracodawca wypłaci odprawę emerytalną.

Podstawa prawna

art. 87 Karty Nauczyciela



Joanna Skrobisz

 

Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – tylko w Głosie (nr 44, e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 44/2021: