Psychoterapia w szkole. Gdy sen nie nadchodzi


Zastosowanie się do zasad higieny snu i zmiana błędnych nawyków w większości przypadków rozwiązuje problemy ze snem. Co jednak robić, jeśli kłopoty z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu nadal trwają?

 

W poprzednich odcinkach naszego cyklu przyglądaliśmy się zasadom tzw. higieny snu*. Mówi ona o tym, jaka organizacja sypialni, jakie nawyki i jaki styl życia sprzyja efektywnemu nocnemu wypoczynkowi. Zdarza się jednak, że wprowadzenie tych zasad nie wystarcza, by rozwiązać wszystkie problemy ze snem. Co wtedy robić?

Bezsenność czy coś więcej?
Aby można było zdiagnozować bezsenność, objawy muszą utrzymywać się przez miesiąc przynajmniej przez trzy dni w tygodniu. Te objawy to uciążliwe trudności w zasypianiu lub podtrzymaniu snu (a więc wybudzanie się w ciągu nocy lub przedwcześnie nad ranem) bądź też sen niedający wypoczynku. Kiedy objawy utrzymują się krócej, mówimy o tzw. bezsenności przygodnej (do kilku dni – przyczyną najczęściej jest chwilowy silny stres, praca zmianowa lub przekroczenie strefy czasowej) lub bezsenności krótkotrwałej (do trzech tygodni – przyczyna to najczęściej chroniczny stres lub choroba somatyczna).



(…)

 

Magdalena Goetz
Psycholożka

 

Cały tekst – GN nr 21 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 21/2019: