Jeden z pracowników administracji dostarczył dodatkowe dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia. Spowodowało to, że po upływie dwóch lat od wypłaty nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy. Czy od tej nagrody należy odprowadzić składki na ZUS? (D.Z., Stalowa Wola)
Nie, od nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy pracodawca nie odprowadza składek na ZUS.
Za wieloletnią pracę pracownicy oświaty otrzymują nagrody jubileuszowe zgodnie z przepisami ustawy o pracownikach samorządowych, która określa również ich wysokość. Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do niej bądź w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe.
Pracownik jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji. Pracodawca po sprawdzeniu dokumentów powinien wypłacić pracownikowi należną mu nagrodę jubileuszową w dniu nabycia prawa.
Podstawą ustalenia wysokości gratyfikacji jest wynagrodzenie z dnia nabycia do niej prawa. Jeżeli pracodawca, z uwagi na brak środków, nie może wypłacić należnej pracownikowi nagrody, to jest zobowiązany w dniu faktycznej wypłaty tego świadczenia do ustalenia podstawy obliczenia tej nagrody bądź według wynagrodzenia z dnia nabycia do niej prawa wraz z odsetkami do dnia zapłaty albo wynagrodzenia na dzień wypłaty.
Należy pamiętać, że zgodnie z §1 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nagroda jubileuszowa wypłacana pracownikowi nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Warunkiem zwolnienia ze składek na ubezpieczenie społeczne jest określenie w przepisach, że nagroda przysługuje pracownikowi nie częściej niż co pięć lat. Prawo do nagrody oraz warunki jej przyznawania powinny być uregulowane w obowiązujących u danego pracodawcy przepisach prawa. Dla pracowników samorządowych takimi przepisami są ustawa o pracownikach samorządowych i rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Z wymienionych przepisów wynika, że pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej co pięć lat. Zwolnienie z opłacania składek obejmuje zarówno pracowników jak i pracodawców. Oznacza to, że pracownik otrzymuje całą kwotę stanowiącą podstawę ustalania nagrody jubileuszowej po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak wynika z wykładni ZUS, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne nie stanowi także nagroda jubileuszowa wypłacona pracownikowi:
>> przed upływem pięciu lat od nabycia prawa do poprzedniej nagrody ze względu na fakt, że w okresie pięcioletniego okresu oczekiwania na kolejną nagrodę pracownik przedstawił dokumenty potwierdzające zatrudnienie, które wcześniej nie było uwzględnione przy ustalaniu prawa do nagrody;
>> któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej z tytułu upływu kolejnych pięciu lat brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, jeżeli rozwiązanie to następuje z powodu przejścia pracownika na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy czy rentę w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Podstawa prawna
- 1 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
Joanna Skrobisz
Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – GN nr 22 (e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 22/2020:
- Pełnym głosem. Testy? Rząd umywa ręce
- Felieton. Hospitacja online
- Rząd nie chce badać nauczycieli. Takich testów nie odmawia za to np. górnikom
- Rząd otwiera szkoły – kolejne zmiany już wkrótce
- Dyrektorzy żądają od nauczycieli kuriozalnych oświadczeń. MEN potwierdza: „koronalojalki” są bezprawne
- Po przebadaniu testem na koronawirusa pracowników żłobków i przedszkoli w Łodzi
- Walka z epidemią. Nauczyciele solidarni z pracownikami służby zdrowia.
- Hiszpania w 10 dni zrobiła coś, czego MEN nie potrafił stworzyć przez dwa i pół miesiąca
- Ankieta redakcyjna. Czas zdalnego nauczania i co dalej? Jaka będzie polska szkoła „po”…
- Nauczyciel klas maturalnych: wygrał zdrowy rozsądek, konsultacje wyłącznie online
- Ankieta redakcyjna. Czas zdalnego nauczania i co dalej?
- Felieton. Woźne chcą protestować
- Nauczycieli trzeba testować, takie są oczekiwania społeczne. Zrobiliśmy to!
- 85 lat temu Polska żegnała Marszałka
- Bytom: Liczymy na tarczę pomocową dla samorządów
- Pandemia odebrała nam podstawowe narzędzie naszej pracy, czyli relacje
- W świecie emocji. Jak sobie z nimi radzić?
- Polska edukacja jest spontaniczna
- Nadesłane do Głosu. Jak radzić sobie ze stresem w czasie epidemii koronawirusa?
- Awans zawodowy. Nie ulegaj mitom awansowym, czytaj Głos…
- Casus. Stabilizowanie etatu: terminy, wymiar