MEN: Z powodu koronawirusa zamknięto kilkanaście szkół, placówki oświatowe dostosowują się do rekomendacji resortu

Na razie w skali całego kraju było nieco ponad dziesięć szkół, które zdecydowano się zamknąć na jeden lub dwa dni. I w tym czasie dokonano badania osób podejrzanych o zarażenie, okazało się na szczęście, że to się nie potwierdziło. Szkoły po dezynfekcji z powrotem spokojnie wracają do zajęć –poinformował szef MEN Dariusz Piontkowski, który podsumował sytuację w polskich szkołach w związku z kolejnymi przypadkami koronawirusa w kraju.

W poniedziałek wykryto kolejne przypadki zarażenia koronawirusem w Polsce. Łącznie wiadomo już o 15 zarażonych osobach. Najnowsze przypadki zachorowań odnotowano w Raciborzu i Krakowie.

Zamknięto też kolejne szkoły. Zawieszone zostały zajęcia w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Cmentarnej oraz Zespole Szkół nr 3, przy ul. Orzepowickiej w Rybniku. Po zebraniu sztabu kryzysowego zamknięto także ZSP nr 14. Z powodu podejrzenia koronawirusa u jednej z uczennic odwołano poniedziałkowe zajęcia w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie).

Szef MEN uspokajał, że placówki dostosowują się do rekomendacji resortu i innych instytucji państwowych. – W pierwszej kolejności mówimy o zachowaniu higieny osobistej, tak aby utrudnić rozprzestrzenianie się tego wirusa, ale także przekazaliśmy, według jakich schematów dyrektor ma reagować, jak kontaktować się z powiatową stacją sanepidu, gdyby pojawiło się podejrzenie zarażenia koronawirusem – powiedział dziennikarzom na konferencji w Białymstoku Dariusz Piontkowski.

MEN chce, by szkoły wzięły na siebie profilaktykę koronawirusa

Minister zapowiedział, że w najbliższych dniach do wszystkich szkół w Polsce powinny trafić dodatkowe środki dezynfekujące. Dariusz Piontkowski przypomniał, że wszystkie szkoły powinny zapewnić uczniom podstawowe środki czystości takie jak mydło „nie tylko w związku z zagrożeniem koronawirusem”.

Obradował rządowy sztab kryzysowy. Milion litrów środka dezynfekującego trafi do szkół

Tymczasem Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach stwierdził wygaśnięcie decyzji z dnia 3 marca nakazującej uczniom Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza przebywającym w internatach poddanie się obowiązkowej kwarantannie. Decyzję taką otrzymała dyrektor szkoły Agata Jarymowicz tuż przed północą.

Uczennice z Polic i Kołobrzegu nie mają koronawirusa. W Rawie Mazowieckiej zmarła dziewczynka w wyniku powikłań po grypie

Przed bramą szkoły na decyzję o zakończeniu kwarantanny i możliwość spotkania się z dziećmi czekali rodzice, znajomi. Uczniowie wyszli z budynku tanecznym krokiem w rytm poloneza. Część uczniów rodzice zabrali do domów. Większość jednak pozostała w internacie. W poniedziałek o godz. 8, po kilkudniowej przerwie, rozpoczęły się zajęcia w „Białej”.

Kwarantanna odwołana 👏👏👏

Opublikowany przez Biała Szkoła Niedziela, 8 marca 2020

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że za łamanie zasad kwarantanny przewidziana będzie odpowiedzialność karna, do roku pozbawienia wolności.

(JK, GN)

UNESCO: 300 milionów uczniów nie pójdzie do szkół w związku z koronawirusem; edukacja przenosi się do Internetu

Komunikaty ws. przeziębionych dzieci, ograniczenia dla rodziców, odwołane wycieczki. Tak szkoły reagują na zagrożenie COVID-19