Status nauczyciela mianowanego i utrzymanie pensum w wymiarze nie niższym niż 1/2 etatu zapewni większe możliwości korzystnych zmian także w czasie roku szkolnego
Ruch służbowy (kadrowy) ustala pewną cezurę czasową (31 maja), która dotyczy możliwości wypowiadania, rozwiązywania stosunku pracy. Stabilizować etat – co do jego formy i wymiaru – można przez cały rok (przeniesienie i uzupełnienie). Z całym spokojem należy więc podchodzić do różnych propozycji, jeszcze do końca niesprecyzowanych, dotyczących etatu w nadchodzącym roku szkolnym.
Casus
„Jestem już trzeci rok na ograniczeniu etatu, w tym roku z konieczności przyjęłam 10/18 pensum. Zawsze jednak w ciągu roku coś się wydarza, pojawiają się dodatkowe godziny, zastępstwo itd. Marzę jednak o ustabilizowanej sytuacji, w końcu pracuję już 20 lat i jestem nauczycielem dyplomowanym. Ostatnio pojawiła się możliwość uzupełnienia etatu w dwóch szkołach, w jednej na 5/18, a w drugiej na 9/18. Dyrektor od razu stwierdził, że nie mam szansy na uzupełnienie, bo w jednej szkole jest za mało, a w drugiej za dużo godzin. Muszę bowiem uzupełniać >>aż i tylko<< do pełnego etatu. Nie miał żadnych wątpliwości, jest nowym dyrektorem i jak twierdzi, trzyma się litery prawa. Moim zdaniem chyba jednak zbyt uporczywie, bo już kilka osób miało problemy z wyjaśnieniem mu oczywistych kwestii.
Właśnie dowiedziałam się, że za rok przewiduje dla mnie 7/18 pensum, co oznacza utratę mianowania i w związku z tym powinnam się rozejrzeć za przeniesieniem do innej szkoły. Zastanawiam się, czy mogę to zrobić w ciągu roku szkolnego, bo prawdopodobnie od listopada w sąsiedniej szkole będzie 13/18 pensum. Z informacji, które wyczytałam w internecie, wynika, że jeżeli wyrażę na to zgodę, to mogę zostać przeniesiona na ten wymiar. Teraz jednak zastanawiam się, czy przyjmując ograniczenie, nie pozbywam się prawa do uzupełnienia etatu. Moje wątpliwości pogłębił jeszcze dyrektor, który powiedział, że powinnam się zdecydować albo na ograniczenie, albo uzupełnienie. Jego zdaniem to ostatnie da się załatwić (czyli zmienił zdanie), dogadując się ze szkołą, gdzie jest 9/18 pensum, ale od tego jest organ prowadzący, który może zmusić tę szkołę do dopełnienia etatu”.
(…)
Teresa Konarska
Cały tekst – Tylko w Głosie (nr 22, e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 22/2020:
- Pełnym głosem. Testy? Rząd umywa ręce
- Felieton. Hospitacja online
- Rząd nie chce badać nauczycieli. Takich testów nie odmawia za to np. górnikom
- Rząd otwiera szkoły – kolejne zmiany już wkrótce
- Dyrektorzy żądają od nauczycieli kuriozalnych oświadczeń. MEN potwierdza: „koronalojalki” są bezprawne
- Po przebadaniu testem na koronawirusa pracowników żłobków i przedszkoli w Łodzi
- Walka z epidemią. Nauczyciele solidarni z pracownikami służby zdrowia.
- Hiszpania w 10 dni zrobiła coś, czego MEN nie potrafił stworzyć przez dwa i pół miesiąca
- Ankieta redakcyjna. Czas zdalnego nauczania i co dalej? Jaka będzie polska szkoła „po”…
- Nauczyciel klas maturalnych: wygrał zdrowy rozsądek, konsultacje wyłącznie online
- Ankieta redakcyjna. Czas zdalnego nauczania i co dalej?
- Felieton. Woźne chcą protestować
- Nauczycieli trzeba testować, takie są oczekiwania społeczne. Zrobiliśmy to!
- 85 lat temu Polska żegnała Marszałka
- Bytom: Liczymy na tarczę pomocową dla samorządów
- Pandemia odebrała nam podstawowe narzędzie naszej pracy, czyli relacje
- W świecie emocji. Jak sobie z nimi radzić?
- Polska edukacja jest spontaniczna
- Nadesłane do Głosu. Jak radzić sobie ze stresem w czasie epidemii koronawirusa?
- Awans zawodowy. Nie ulegaj mitom awansowym, czytaj Głos…
- Pytania do eksperta. Składki od nagród jubileuszowych