Casus. Przekształcenie terminowej umowy o pracę zawartej na podstawie KN


Umów o pracę zawartych z poprzednimi pracodawcami (szkołami) nie wlicza się do 36 miesięcy, od których zależy przekształcenie stosunku pracy w umowę stałą

Od 1 września 2019 r. przy kolejnych umowach zawartych na czas określony następuje odliczanie miesięcy do przekształcenia stosunku pracy w umowę stałą. Nie ma znaczenia, ile tych umów jest zawartych, istotna jest liczba 36 miesięcy i ważne jest, aby każda z nich była zawarta z tym samym pracodawcą. Należy także zwrócić uwagę na przerwy między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy, zwłaszcza w kontekście dyktowania przez dyrektorów daty zakończenia umowy (koniec zajęć, koniec roku szkolnego).

 

Casus

„Od 1 września 2019 r. dyrektor po raz drugi zatrudnił mnie na umowę o pracę na czas określony. Wcześniej przez pół roku byłam zatrudniona w innej szkole, a więc wydaje mi się, że jest to już moja trzecia umowa o pracę. Dyrektor twierdzi, że skoro podpisałam umowę o pracę, jestem zatrudniona na podstawie Kodeksu pracy, gdzie trzecia umowa jest inaczej liczona. Nie sprecyzował, na czym polega różnica między trzecią umową z Karty Nauczyciela a umową z Kodeksu pracy. Interesuje mnie, czy na czas nieokreślony zostaje przekształcona trzecia czy czwarta umowa.

Księgowa poinformowała mnie, że ta umowa w innej szkole w ogóle się nie liczy, a mnie bardzo zależy na umowie stałej ze względu na kredyt.

Rok temu i obecnie na ten rok szkolny dyrektor zatrudnił mnie na czas określony do końca zajęć, bez podawania daty. Później okazało się, że jest to o dwa dni wcześniej, niż wynika z daty zakończenia zajęć i otrzymuję mniejszy ekwiwalent za urlop niż koledzy, którzy mają umowę zawartą do 31 sierpnia. Nawet nie wiem, o ile. Czy dyrektor może tak różnicować nauczycieli co do czasu trwania umowy?”.



(…)

 

Teresa Konarska

 

Więcej – Głos Nauczycielski nr 42  (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 42/2019: