Pytania do eksperta. Odwołanie z urlopu


Pracuję w szkole jako księgowa. Z początkiem października br. rozpoczęłam urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych. Po pięciu dniach urlopu otrzymałam wiadomość wysłaną SMS-em o konieczności przerwania urlopu i obowiązku stawienia się do pracy. Czy zawiadomienie to było skuteczne i miałam obowiązek stawienia się do pracy? (B.P., Kalisz)

Jeżeli dane kontaktowe w postaci prywatnego numeru telefonu pracownika są przetwarzane przez pracodawcę legalnie, to może ich użyć, by porozumieć się z pracownikiem przebywającym na urlopie wypoczynkowym. Jednak pracodawcy powinni pamiętać, że nie ma przepisu zobowiązującego pracownika do zabrania na wypoczynek telefonu (z wyjątkiem niektórych stanowisk) czy odczytywania poczty elektronicznej. Oznacza to, że wysłanie SMS-a czy e-maila nie zobowiązuje pracownika do przerwania urlopu i powrotu do pracy.

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Powinien jednak pamiętać, że pracodawca ma prawo go odwołać z urlopu. Taką możliwość dopuszczają przepisy Kodeksu pracy. Może to nastąpić w sytuacji, gdy obecności pracownika wymagają okoliczności, których nie można było w chwili rozpoczynania urlopu przewidzieć. W takim przypadku pracownik obowiązany jest niezwłocznie stawić się do pracy. Odmowa wykonania decyzji pracodawcy naraża pracownika na odpowiedzialność z tytułu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych.

Powstaje jednak pytanie, czy w celu odwołania pracownika z urlopu pracodawca może skorzystać z prywatnego numeru telefonu pracownika i wysłać mu SMS-a. Otóż Kodeks pracy dane osobowe pracownika konieczne w związku z zatrudnieniem dzieli na dane obligatoryjne i fakultatywne. Dane obligatoryjne są to dane, które pracownik jest obowiązany udostępnić. Natomiast dane fakultatywne są udostępniane za zgodą pracownika. Należy zauważyć, że numer telefonu kontaktowego czy adres poczty elektronicznej nie są danymi obligatoryjnymi. Są więc przekazywane za zgodą czy to kandydata na pracownika, czy przez pracownika. Pracodawca powinien pamiętać, że po otrzymaniu od kandydata na pracownika danych fakultatywnych może je legalnie przetwarzać po zatrudnieniu tego kandydata jedynie za jego zgodą. Wówczas będzie mógł używać numeru telefonu czy adresu poczty elektronicznej, by porozumieć się z pracownikiem. Czy jednak może z tych danych skorzystać w okresie urlopu wypoczynkowego pracownika? Wydaje się, że tak, skoro uzyskał zgodę pracownika na przetwarzanie prywatnego numeru telefonu czy adresu poczty elektronicznej. Ale należy pamiętać, że może to nastąpić w sytuacjach szczególnych, koniecznych. Czy wysłanie SMS-a odwołującego pracownika z urlopu wypoczynkowego jest skuteczne i zobowiązuje pracownika do przerwania odpoczynku i powrotu do pracy? Jak wskazano wyżej, pracodawca przetwarzający dane pracownika za jego zgodą wykorzysta numer prywatny telefonu czy adres poczty elektronicznej pracownika, aby skontaktować się z pracownikiem. Wszystko będzie w porządku, jeżeli pracownik odbierze telefon czy odczyta wiadomość. Jednak pracownik, przebywając na urlopie wypoczynkowym, może nie odczytać wysłanej wiadomości. Przyczyną może być brak dostępu do internetu czy pozostawienie telefonu w domu. Aby można było jednak odwołać pracownika z urlopu, pracodawca powinien dotrzeć do niego z taką informacją w sposób bezpośredni. Wyłącznie takie zawiadomienie pracownika będzie skuteczne.

Podstawa prawna

art. 221 i 167 Kodeksu pracy



Joanna Skrobisz

 

Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – Głos Nauczycielski nr 42  (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 42/2019: