Piontkowski: Mam wrażenie, że dziś niektóre samorządy próbują na siłę szukać oszczędności w szkołach kosztem dzieci i nauczycieli


Z Dariuszem Piontkowskim, ministrem edukacji narodowej, rozmawia Piotr Skura

W związku z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią niektóre samorządy wprowadzają oszczędności w różnych dziedzinach, w tym w oświacie. Chodzi o m.in. odbieranie nauczycielom wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Co Pan sądzi o takiej praktyce?

– Nauczyciel, który pracuje poprzez formę zdalną, na odległość, zasługuje na wynagrodzenie tak samo jak każdy inny pracownik wykonujący pracę zdalną. Tam również jest oceniane zaangażowanie takiego pracownika i liczba godzin, którą wypełnia przy spełnianiu najważniejszych zadań. Podobnie jest z nauczycielem. Jeżeli nauczyciel pracuje np. z kilkunastoma klasami i ma, jak w tradycyjnej szkole, więcej zajęć niż pensum, wówczas należą mu się tzw. godziny ponadwymiarowe i wynagrodzenie za te godziny ponadwymiarowe. Bo wykonuje więcej pracy niż ta, która była przewidziana w jego pensum ustawowym.

W odpowiedzi na kryzys samorządy wprowadzają jednak różnego rodzaju cięcia w budżetach na oświatę.

– Nie widzę w tej chwili żadnych powodów, aby samorząd z jakiegokolwiek powodu obcinał wynagrodzenie nauczycieli. Przecież nauczyciel pracujący zdalnie, na odległość, wykonuje podobne obowiązki jak podczas tradycyjnej pracy w szkole. Często przygotowanie się do tych zajęć wymaga jeszcze więcej czasu niż do tradycyjnych zajęć, które ci nauczyciele prowadzili od wielu lat.

(…)

W okresie epidemii koronawirusa nie tylko szkoły przeszły na zdalną pracę, ale także ministerstwo edukacji w m.in. kontaktach z dziennikarzami. MEN poprosiło dziennikarzy zajmujących się w swoich redakcjach kwestiami edukacyjnymi o przesłanie pytań do ministra Dariusza Piontkowskiego, a następnie udostępniło dziennikarzom nagranie z odpowiedziami szefa MEN. Głos Nauczycielski skorzystał z tej możliwości i również zapytał w sposób zdalny ministra Piontkowskiego o kluczowe dla nauczycieli i uczniów kwestie.



Więcej – tylko w GN nr 18-19 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 18-19/2020: