XXXV Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju. Pamiętajmy o tych, którzy zginęli w obronie nauki, wolności, tolerancji


Od 35 lat w rocznicę śmierci Mariana Batki odbywały się Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju. W tym roku obchody upamiętniające poległych i pomordowanych nauczycieli miały charakter symboliczny

Marian Batko, przedwojenny nauczyciel gimnazjalny, a w czasie okupacji nauczyciel tajnego nauczania, zmarł w bunkrze głodowym KL Auschwitz-Birkenau 27 kwietnia 1941 r. Jego męczeńska śmierć stała się symbolem martyrologii polskiej inteligencji. Od 35 lat 27 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego organizował na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju. Podczas obchodów nauczyciele, związkowcy i uczniowie oddawali hołd wszystkim nauczycielom poległym oraz pomordowanym w czasie II wojny światowej.

– Niestety pandemia pokrzyżowała nasze plany specjalnego uczczenia 35. obchodów NDPiP – mówi Jadwiga Aleksandra Rezler, prezes Okręgu Śląskiego ZNP. – 27 kwietnia 2020 r. nie możemy być razem w muzeum Auschwitz, zgodnie z 35-letnią tradycją, ale możemy wszyscy zapalić znicz czy świecę i postawić w oknie, oddając hołd nauczycielom.

(…)



Jarosław Karpiński

Więcej – tylko w GN nr 18-19 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 18-19/2020: