30 września br. rozwiąże się stosunek pracy z nauczycielem, który od 1 października przechodzi na emeryturę. Staż pracy tego nauczyciela wynosi 39 lat i 11 miesięcy. Jakie powinien otrzymać świadczenia w dniu rozwiązania stosunku pracy? (K.L., Krosno)
Pracodawca powinien wypłacić nauczycielowi – oprócz wynagrodzenia za wrzesień br. – w dniu rozwiązania stosunku pracy odprawę emerytalną i nagrodę jubileuszową za 40 lat pracy.
Jednym ze świadczeń, które może otrzymać nauczyciel, jest odprawa emerytalna. Nauczyciel nabywa prawo do odprawy emerytalnej pod warunkiem nabycia prawa do emerytury oraz rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na to świadczenie. Nauczyciel, który spełnia warunki uprawniające go do emerytury i którego stosunek pracy ustaje w związku z przejściem na emeryturę, ma prawo do odprawy. Odprawa emerytalna zostaje przyznana uprawnionemu nauczycielowi w wysokości dwumiesięcznego lub trzymiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia, jeżeli okres zatrudnienia wynosi co najmniej 20 lat w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy. Przepisy nie określają, co należy rozumieć pod pojęciami „ostatnio pobierane wynagrodzenie” oraz „podstawowe miejsce pracy”. W praktyce przyjmuje się jednak, że „ostatnio pobierane wynagrodzenie” to wynagrodzenie, jakie otrzymał nauczyciel bezpośrednio przed rozwiązaniem stosunku pracy, a podstawowe miejsce pracy to szkoła/przedszkole, które wskaże nauczyciel. Najczęściej będzie to placówka, w której nauczyciel zatrudniony jest w wyższym wymiarze zajęć. Dodatkowym warunkiem do otrzymania odprawy, oprócz uzyskania praw emerytalnych i rozwiązania stosunku pracy jest nieotrzymanie wcześniej odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy w związku z otrzymaniem orzeczenia od lekarza o niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy.
Nie wszyscy nauczyciele otrzymają odprawę w wysokości dwu- lub trzymiesięcznego wynagrodzenia. Jest pewna grupa nauczycieli, która będzie uprawniona do odprawy emerytalnej w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia określonego przepisami Kodeksu pracy. Tymi nauczycielami są nauczyciele zatrudnieni w szkołach/przedszkolach prywatnych.
Kolejnym świadczeniem dla nauczycieli jest nagroda jubileuszowa. Prawo do nagrody nauczyciel nabywa w dniu upływu okresu uprawniającego do niej. Pracodawca powinien wypłacić pracownikowi nagrodę jubileuszową bez zbędnej zwłoki. Wcześniejsza wypłata nagrody jubileuszowej niż po nabyciu do niej prawa jest możliwa, ale tylko w określonych przepisami przypadkach. Ma to miejsce, gdy nauczycielowi, z którym został rozwiązany stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, brakuje do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy. Wówczas nagrodę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Podstawa prawna
art. 47 i 87 Karty Nauczyciela
Joanna Skrobisz
Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – GN nr 37 (e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 37/2019:
- Felieton. Szklanka pełna do połowy
- Pełnym głosem. Stracony czas, zmarnowane szanse
- ZNP pokazuje absurdy reformy edukacji. „Państwa z rządu zapraszamy do szkół”
- Wywiad tygodnia. Pieniądze są podstawą, ale nie stanowią gwarancji sukcesu w edukacji
- „Podwójny rocznik” w akcji. Internauci pokazują, co się dzieje na szkolnych korytarzach
- Jedna ze zmian, która niestety, przeszła niezauważona, to destrukcja wczesnej edukacji…
- Toruńscy nauczyciele otrzymają więcej pieniędzy, ale sytuacja jest wciąż napięta
- Warszawa. Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Krajowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP
- Ustroń Jaszowiec. Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Okręgu Opolskiego ZNP
- Plan lekcji układaliśmy od czerwca, sięgnęliśmy do doświadczeń sprzed poprzedniej reformy
- Pokazać-Przekazać. Jaką rolę w systemie oświaty odgrywa nauczyciel?
- Efekt Dunninga-Krugera… Do czego przyda się w szkole?
- Boleję nad tym, że reformy nie były oparte na rzetelnych badaniach naukowych
- Członkowie ZNP w Białymstoku uczcili pamięć nauczycieli tajnego nauczania
- „Korczakowcy” pożegnali prof. Jadwigę Bińczycką
- Rzeszów. Sektor lotniczy odbiera nam nauczycieli
- Psychoterapia w szkole. Co przynosi przyszłość?
- Awans zawodowy. Procedura awansowa po zmianach od 1 września br.
- Bliżej prawa. Casus. Zasady towarzyszące zmianie pracodawcy