Już po raz 18. rozstrzygnęliśmy Konkurs Nauczyciel Roku. Podczas uroczystej Gali w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie główna nagroda powędrowała do rąk Zyty Czechowskiej, nauczycielki i pedagoga specjalnego z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku (woj. wielkopolskie)
Można powiedzieć, że naszemu Konkursowi w tym roku stuknęła „osiemnastka”… Postanowiliśmy uczcić ją 8 października br. hucznie, po królewsku – w dawnej siedzibie polskich władców.
Goście wypełnili Salę Wielką Zamku Królewskiego do ostatniego fotela. Tegoroczną Galę zaszczycili nauczyciele, rodzice uczniów, samorządowcy, parlamentarzyści, związkowcy. Na Gali pojawili się m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu RP; dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich; Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej w latach 2011-2013; Krzysztof Baszczyński i Grzegorz Gruchlik, wiceprezesi Zarządu Głównego ZNP; Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy; Dorota Łoboda, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Warszawy oraz Marek Michalak, rzecznik praw dziecka w latach 2008-2018, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
Do Sali Wielkiej przybyli także Janusz Rak, prezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, oraz Stanisław Różycki, wiceprezes RSzWiN ZNP. Obecni byli przedstawiciele okręgów Związku Nauczycielstwa Polskiego, m.in. prezesi Elżbieta Markowska (Okręg Pomorski ZNP) i Tomasz Korczak (Okręg Mazowiecki ZNP) z całym sekretariatem okręgu i Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP.
Na „osiemnastkę” Konkursu zaprosiliśmy także m.in. przedstawicieli rządu, Ministerstwa Edukacji Narodowej czy posłów z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Nieobecność części zaproszonych została zauważona przez uczestników Gali…
Osiągnięcie „pełnoletności” nie oznacza, że można przestać się uczyć i doskonalić. W tym roku po raz pierwszy przebieg Gali tłumaczony był na język migowy. Z czego skorzystali niesłyszący uczniowie uczestniczący w uroczystości.
Najważniejsi byli jednak Oni – główni bohaterowie Gali, tegoroczni finaliści Konkursu, Najlepsi z Najlepszych. – Czas dla polskiej oświaty nie jest dziś łatwy. Nikt z tym chyba nie będzie polemizował – zauważyła Olga Bończyk, aktorka, piosenkarka, która tego dnia wcieliła się w rolę prowadzącej naszą Galę. – Mistrzów, pedagogów jest tu jednak bardzo wielu. To dla nich organizowany jest ten Konkurs – dodała.
– Konkurs ma 18 lat, w tym czasie uhonorowaliśmy ponad 230 finalistów – przypomniał Jakub Rzekanowski, redaktor naczelny Głosu Nauczycielskiego. – Zawsze naszej Gali towarzyszyło ważne przesłanie, które można streścić w trzech punktach. Po pierwsze, mówiliśmy, że polska szkoła jest dobrą szkołą, polscy nauczyciele osiągają wielkie, często wybitne sukcesy. Po drugie, polscy nauczyciele zasługują na uznanie. Po trzecie, chcieliśmy podkreślić, że edukacja powinna łączyć. Możemy spierać się o różne sprawy, ale w sprawie edukacji wszyscy gramy w jednej drużynie – dodał.
(…)
Piotr Skura
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Głos Nauczycielski nr 42 (e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 42/2019:
- Praca nauczyciela jest wyborem określonej postawy życiowej – mówiła przedstawicielka Jury Konkursu
- Mówią Wyróżnieni w Konkursie Nauczyciel Roku 2019
- Alfabet Zyty Czechowskiej – Nauczyciela Roku 2019
- Honorowe tytuły Przyjaciel Szkoły 2019 i Inicjatywa Edukacyjna Roku 2019
- Przyjaciel Szkoły 2019. Mam ogromny podziw dla nauczycieli
- Rzecznik praw obywatelskich do nauczycieli: płacicie wysoką cenę za reformy
- Zachęcamy do działania osoby, którym leżą na sercu prawa człowieka
- Pełnym głosem. „Dobra zmiana”, sezon drugi
- Nobel dla Olgi Tokarczuk pokazuje, że możemy być dumni także z naszej prozy
- Felieton. Przychodzi teoretyk do praktyka
- Dzień Edukacji Narodowej. Święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów
- Protestu nikt nie chce, ale nauczyciele nie mają chyba innego wyjścia
- Proboszcz do dyrektora: „Proszę o nazwiska uczniów, którzy nie chodzą na religię”
- Dzieci migrantów w polskiej szkole. Miasta chcą budować platformę wsparcia nauczycieli
- W świecie emocji. Jak sobie z nimi radzić?
- Prywatność w cenie
- Awans zawodowy. Procedura awansowa po zmianach obowiązujących od 1 września br.
- Casus. Przekształcenie terminowej umowy o pracę zawartej na podstawie KN
- Pytania do eksperta. Odwołanie z urlopu