Gdy dyrektor z samorządem uderzają cię po kieszeni…


Zwolnienia nauczycieli, zmuszanie pracowników do brania urlopów, obcinanie godzin zajęć – tak samorządy oszczędzają w czasie pandemii. Nauczyciel i pracownik oświaty nie jest w tych sytuacjach bezbronny

Do ogniw ZNP w całym kraju spływają informacje o samorządach wymuszających na dyrektorach przedszkoli, szkół i placówek oświatowych wprowadzanie nieraz drakońskich oszczędności. We wszystkich tych przypadkach reagują przedstawiciele Związku, a prawnicy związkowi radzą, jak przeciwstawić się szkodliwym inicjatywom lokalnych polityków.

Czasami można tylko wyrazić żal, że urzędnicy gmin i powiatów nie wykorzystują swojej inwencji i pomysłowości w sposób, który lepiej przysłużyłby się lokalnej społeczności i najmłodszemu pokoleniu.

W jednym z miast województwa mazowieckiego samorząd postanowił wprowadzić oszczędności w przyszłym roku szkolnym. Dyrektorzy w nieoficjalnych rozmowach usłyszeli więc, że muszą zmienić zaopiniowany już przez związki zawodowe i zatwierdzony przez kuratora arkusz organizacji. Dyrektorzy mają zwolnić tyle osób, ile się da. Na razie tylko w jednej szkole wypowiedzenia otrzymało 12 osób – 10 nauczycieli i dwóch pracowników administracji i obsługi. Z kolejnymi dziewięcioma osobami nie przedłużono umów. W sumie więc tylko w jednej placówce pozbyto się 21 nauczycieli i pracowników oświaty! W kolejnej szkole nie przedłużono umów 22 osobom.

Powodem wypowiedzeń ma być „trudna sytuacja finansowa” gminy i „mniejsze od spodziewanych wpływy do budżetu”. Czy dyrektor może z tego powodu zwolnić pracowników?

ZNP przypomina, że w przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania oraz nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony kluczowy jest art. 20 Karty Nauczyciela. Zgodnie z nim dyrektor może zwolnić nauczyciela tylko w określonych przypadkach – likwidacji szkoły lub zmian organizacyjnych powodujących ograniczenie liczby oddziałów.

W takiej sytuacji dyrektor nie może wskazać innych przyczyn wypowiedzenia, np. problemy finansowe gminy.



(…)

 

Piotr Skura

 

Cały tekst – GN nr 23-24 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 23-24/2020: