Pytania do eksperta. Walka z koronawirusem a środki z zfśs


Jestem dyrektorem przedszkola. Chciałbym uzyskać informację w zakresie dysponowania środkami z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy można z tego funduszu kupić płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni oraz maseczki ochronne? (G.L., Przasnysz)

Niestety nie, finansowanie środków ochrony osobistej nie mieści się w zakresie pojęcia działalności socjalnej, o której mowa w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Obowiązek zapewnienia tych środków wynika z przepisów Kodeksu pracy i należy do pracodawcy.

Przepisy określające, na jakie cele można przeznaczyć środki z funduszu, jest ustawa o zfśs, obowiązująca wszystkich pracodawców tworzących fundusz, a więc także pracodawców oświatowych.

Działalnością socjalną w rozumieniu ustawy są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej lub finansowej pracownikom, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych uzależniają przyznawanie usług i świadczeń z funduszu od sytuacji materialnej, życiowej i rodzinnej osoby uprawnionej, czyli od tzw. kryterium socjalnego. Zgodnie z brzmieniem tego uregulowania świadczenia z funduszu socjalnego powinni otrzymać uprawnieni znajdujący się w trudnej sytuacji zarówno materialnej, życiowej, jak i rodzinnej. Kryterium to stanowi podstawę do zróżnicowania wysokości dopłat do usług i świadczeń finansowanych z funduszu.

Ponieważ ustawa nie określa sposobu, w jaki ma nastąpić udokumentowanie spełnienia warunku uprawniającego do ulgowych świadczeń, powinno to znajdować się w regulaminie. Regulamin powinien więc precyzować warunki i zasady korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz tryb rozpatrywania wniosków.

Podstawa prawna

>> ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1070),

>> art. 207 Kodeksu pracy



Joanna Skrobisz

 

Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – GN nr 50 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 50/2020: