Promocja. Oszczędności w PPK dostępne w każdym wieku


Środki zgromadzone na rachunku w PPK można wypłacić w każdej chwili. Z rozpoczęciem wypłat najbardziej opłaca się jednak poczekać do 60. urodzin

Wpłaty dokonywane na rachunek uczestnika pracowniczych planów kapitałowych (PPK) – zarówno te finansowane przez niego samego, jak i te finansowane przez pracodawcę lub państwo – są jego prywatną własnością (o tym, kto i ile może wpłacać do PPK, pisaliśmy w poprzednim numerze). Oznacza to, że to uczestnik PPK decyduje, kiedy skorzystać ze zgromadzonych oszczędności. Zasady, na jakich może to zrobić, zależą od jego wieku.

 

Wypłata po sześćdziesiątce

Podstawowym celem programu PPK jest budowa bezpieczeństwa finansowego oszczędzających na okres po zakończeniu aktywności zawodowej, czyli – jak przyjęto w ustawie z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342), dalej „ustawa o PPK” – po ukończeniu 60. roku życia. Nic dziwnego więc, że najkorzystniejsze warunki korzystania z oszczędności ustawa o PPK przewiduje dla uczestników, którzy osiągnęli ten wiek, i to bez względu na płeć.

Oczywiście ukończenie 60 lat nie musi oznaczać zakończenia oszczędzania w tym programie. Dopóki uczestnik PPK pracuje i ma taką wolę, może nadal – na takich samych zasadach jak wcześniej – powiększać swoje oszczędności. Również po zakończeniu kariery zawodowej nie musi od razu korzystać z zaoszczędzonych w PPK kwot. Wyłącznie od jego decyzji zależy bowiem, czy środki te zacznie wypłacać od razu, czy też odłoży to w czasie.



(…)

 

Małgorzata Jankowska,

Ekspert, Biuro Redakcji, PFR Portal

 

Więcej – tylko w Głosie (nr 50, e-wydanie) i na glos.pl/ppk-dla-oswiaty



Pozostałe artykuły w numerze 50/2020: