ZNP zaprosił ponad 60 pedagogów z całego świata do odwiedzenia Muzeum Auschwitz


W przeddzień obchodów 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz ponad 60 nauczycieli z całego świata odwiedziło miejsce kaźni ponad miliona ofiar nazistowskiej „fabryki śmierci”: Żydów, Polaków, Romów…

Większość gości Związku była w tym miejscu pierwszy raz. Było to dla nich wstrząsające doznanie. Wszyscy oni wzięli udział w oficjalnych obchodach wyzwolenia obozu 27 stycznia br.

Nauczyciele m.in. z Polski, Izraela, Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii i USA zwiedzali w skupieniu teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, a obecnie muzeum. Słuchali o nazistowskim planie „ostatecznego rozwiązania”, o mordowaniu ludzi na przemysłową skalę, o katach i ofiarach. I o tym, że w KL Auschwitz-Birkenau straciło życie ponad milion ofiar, przede wszystkim Żydów, ale też Polaków, Romów, jeńców sowieckich, przedstawicieli innych narodów Europy z różnych grup społecznych i zawodowych, w tym – nauczycieli.

Podczas wizyty 26 stycznia br. goście zobaczyli m.in. budynek pierwszej komory gazowej i krematorium na terenie Auschwitz, a także obszerny fragment muzealnej ekspozycji, m.in. blok 4, gdzie zebrane są podstawowe informacje o osobach deportowanych do Auschwitz. Mieści się tam model komory gazowej i krematorium II z obozu Birkenau, puszki po cyklonie B, a także włosy obcięte więźniom. W bloku 5 znajdują się z kolei osobiste przedmioty należące ofiar zagłady, które odnaleziono w tych magazynach po wyzwoleniu obozu. To m.in. buty, walizki, protezy kończyn, okulary, szczotki czy naczynia kuchenne.



(…)

 

Jarosław Karpiński

 

Więcej – tylko w Głosie (nr 5, e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 5/2020: