Jestem księgową w szkole ponadpodstawowej. W lutym będziemy wypłacać dodatkowe roczne wynagrodzenie. Chciałabym się dowiedzieć, czy do podstawy wymiaru tego wynagrodzenia należy wliczyć dodatek uzupełniający? Jeżeli tak, to czy w wysokości 1/12? Ponadto czy wlicza się wynagrodzenie za zajęcia zrealizowane ze środków unijnych? (P.L., Olsztynek)
Do podstawy obliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego pracodawca wliczy dodatek uzupełniający w wypłaconej wysokości, natomiast nie wliczy wynagrodzenia za zajęcia realizowane ze środków unijnych.
Dodatkowego roczne wynagrodzenie, popularnie zwane „trzynastką”, stanowi 8,5 proc. wypłaconego wynagrodzenia w roku, za który przysługuje to świadczenie. Podstawę „trzynastki” ustala się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.
W świetle przepisów oświatowych składnikiem wynagrodzenia nauczycieli jest dodatek uzupełniający. Dlatego też jest uwzględniany w wynagrodzeniu urlopowym i ekwiwalencie za niewykorzystany urlop. To oznacza, że jest on wliczany do podstawy wynagrodzenia rocznego. Należy pamiętać, że dodatek uzupełniający do podstawy wynagrodzenia rocznego wlicza się z roku, w którym został wypłacony i za który przysługuje „trzynastka”, a nie za rok, którego ona dotyczy. Przykładowo w 2019 r. nauczyciel otrzymał dodatek uzupełniający za 2018 r. Tak więc dodatek ten zostanie wliczony do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2019 r., a nie za 2018 r. Dodatek uzupełniający wliczany jest w pełnej wysokości, a nie 1/12.
Z kolei wynagrodzenie za zajęcia realizowane ze środków unijnych nie jest wliczane do wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli, a tym samym – do podstawy wymiaru ekwiwalentu za urlop. Dlatego też wynagrodzeń za zajęcia z projektów unijnych nie uwzględnia się w podstawie „trzynastki”.
Podstawa prawna
>> ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1872),
>> Karta Nauczyciela
>> rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz.U. z 2001 r. nr 71 poz. 737 ze zm.)
Joanna Skrobisz
Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – tylko w Głosie! (nr 5, e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 5/2020:
- Pełnym głosem. Nigdy więcej! Lekcja prawdy
- 75 lat później. Cały świat patrzy na były obóz Auschwitz…
- Felieton. Razem, starzy przyjaciele
- Subwencja musi wzrosnąć o prawie 800 mln zł. Tyle potrzeba na podwyżki!
- ZNP zaprosił ponad 60 pedagogów z całego świata do odwiedzenia Muzeum Auschwitz
- Choroby zawodowe nauczycieli. Co roku odnotowuje się około 300 przypadków przewlekłych chorób narządu głosu
- Rozmowy w MEN o postępowaniach dyscyplinarnych
- W Davos o uczniach i szansach na lepsze życie
- Bank ma problemy. Rząd ratuje finanse samorządów subwencją oświatową
- Matematyka po reformie. Dwa – trzy roczniki będą miały gorzej, zanim nauczyciele odnajdą się w tych zmianach
- Marian Batko i inni nauczyciele Tajnej Organizacji Nauczycielskiej –więźniowie i ofiary KL Auschwitz
- Ruchy kadrowe? Mogą dotyczyć przede wszystkim młodych nauczycieli
- W świecie emocji. Jak sobie z nimi radzić?
- Samorządowcy z ZMP kontra niepubliczne przedszkola
- Awans zawodowy. Co jest prawdą, a co fałszem – procedura po zmianie przepisów
- Bliżej prawa. Casus. Zróżnicowanie podstawy prawnej rozwiązywania umów o pracę z nauczycielem