Jestem nauczycielem zatrudnionym w pełnym wymiarze w gimnazjum, z tym że uzupełniam etat w szkole podstawowej. Będę przeniesiony do szkoły podstawowej. Chciałbym jednak zaznaczyć, że w szkole podstawowej jest tylko 12/18 godziny, a pozostałe godziny mam uzupełniać w drugiej szkole podstawowej. Czy przepisy Karty Nauczyciela dopuszczają możliwość jednoczesnego przeniesienia nauczyciela i uzupełnienia etatu? (M.L., Mogielnica)
Nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania można przenieść do innej szkoły na jego prośbę lub z urzędu za jego zgodą. Przeniesienia dokonuje się w ramach danego stosunku pracy, co oznacza, że nie dochodzi do jego rozwiązania (wyrok Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2007 r., I PK 195/06). Przeniesiony nauczyciel w nowej placówce w dalszym ciągu jest zatrudniony na podstawie mianowania. Przepisy Karty Nauczyciela nie zabraniają, aby przeniesionemu nauczycielowi zaproponować uzupełnianie etatu w innej szkole lub kilku szkołach. W okresie do 31 sierpnia 2019 r. przeniesienie może być zastosowane także względem nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, bez względu na wymiar zajęć.
Jak ustala art. 18 KN, nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie samo lub inne stanowisko w wymiarze co najmniej 1/2 etatu. Przeniesienia dokonuje dyrektor placówki, w której ma być zatrudniony nauczyciel, natomiast do uzupełnienia etatu nauczyciela zobowiązuje organ prowadzący.
Należy jednak zwrócić uwagę na art. 220 ust. 1 pkt 1 ustawy wprowadzającej ustawę – Prawo oświatowe, zgodnie z którym w okresie do 31 sierpnia 2019 r. przeniesiony może być również nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Zapis ten ma związek z reformą oświaty polegającą na wygaszaniu gimnazjów. Przeniesiony nauczyciel kontynuuje dotychczasowy stosunek pracy u innego pracodawcy na takich samych warunkach.
Do 31 sierpnia 2019 r. organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach, a także na tym samym lub – za jego zgodą – na innym stanowisku w celu uzupełnienia etatu w wymiarze większym niż 1/2. Warunkiem jest brak możliwości zapewnienia nauczycielowi prowadzenia zajęć w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć (art. 220 ust. 1 pkt 3 ustawy wprowadzającej ustawę – Prawo oświatowe).
W przedstawionym stanie faktycznym nauczyciel gimnazjum będzie przeniesiony do szkoły podstawowej. Jednak z uwagi na brak godzin zapewniających pensum nauczyciel będzie również zobowiązany do uzupełnienia etatu w drugiej szkole podstawowej. Nauczyciel zastanawia się, czy takie działanie będzie zgodne z przepisami Karty Nauczyciela. Moim zdaniem nie będzie to naruszało obowiązujących w tym zakresie przepisów. Jak wspomniano, przeniesienia nauczyciela do innej szkoły dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego tę szkołę i za zgodą dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony. Nauczyciel będzie przeniesiony na tych samych warunkach. Jednak z uwagi na brak godzin w szkole podstawowej zapewniających pełny wymiar godzin, nauczyciel może być zobowiązany do uzupełnienia etatu po przeniesieniu. Musi jednak wyrazić na to zgodę. Najważniejsze w tym wszystkim jest, aby w ramach uzupełniania etatu nauczycielowi zapewniono pełny wymiar zajęć.
Podstawa prawna
* art. 18 ust. 1 i 4 Karty Nauczyciela
* art. 220 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60)
Joanna Skrobisz
Więcej porad – tylko w Głosie nr 22 i w e-wydaniu
Pozostałe artykuły w numerze 22/2019:
- Pełnym Głosem: Siła jest w nas
- Felieton: Honor i autorytet
- PKW policzyła głosy w wyborach europejskich. Anna Zalewska odchodzi z MEN
- O wyborze Anny Zalewskiej do PE przesądziło miejsce na liście oraz mobilizacja elektoratu
- NIK miażdży reformę Zalewskiej. Bruksela to ucieczka, a nie nagroda
- Co zostanie po Zalewskiej? Wędrujący nauczyciele…
- Uczniowie uczą się nie tego, co powinni. Tak MEN zafundowało nam horror!
- Uczniowie z tzw. podwójnego rocznika spisani na straty?
- Kopiuj-wklej resortu
- My, samorządowcy, tracimy już cierpliwość
- Już we wrześniu może brakować nauczycieli
- Nauczyciel Roku 2018: Wierzę, że warto „robić swoje”. A nawet trzeba
- Chcemy szkoły jak w Finlandii?
- NIK pokazuje, że po reformie szkoły działają gorzej, niż działały
- Przemoc szkolna. Najgorsza jest bezradność
- Bliżej prawa – Zdrowotny z pełnego etatu
- Dialog motywujący w szkole – jak „mówić zmianą”?
- Opinie: Przeżyliśmy różne reformy, ale takiej sytuacji jak teraz jeszcze nie było
- Idea krwiodawstwa – dlaczego warto o tym mówić w szkole?
- Bezpieczeństwo w szkole – jak to się robi w Toruniu
- Awans zawodowy: Awansowe grzechy główne
- Pytaj o dowody: (Bez)problemowo?
- Prawie 24 mln euro w III edycji programu „Edukacja”. Kto może skorzystać?