Euroregion Pomerania. Nauczanie języka sąsiada – od przedszkola do zakończenia edukacji


Z Krzysztofem Soską*, prezydentem polskiej części Euroregionu Pomerania i prezesem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, rozmawia Leszek Wątróbski

Jest Pan prezydentem polskiej części Euroregionu Pomerania. Proszę przypomnieć, czym jest euroregion i jaki obszar obejmuje?

– Euroregion powstał po przemianach 1989 r. Jest to narzędzie integracji dobrze znane w rejonach granicznych. Euroregion to wydzielona jednostka na obszarze minimum dwóch państw, oparta na formie współpracy transgranicznej pomiędzy regionami państw członkowskich Unii Europejskiej. W Polsce w okresie ostatnich kilkunastu lat na naszych granicach powstało 16 takich euroregionów – w tym cztery na granicy zachodniej. Euroregion Pomerania rozciąga się na obszarze ok. 41 tys. km2 i jest zamieszkany obecnie przez ponad 3,4 mln mieszkańców. Granice naszego Euroregionu obejmują swoim zasięgiem cztery powiaty przygraniczne i dwa miasta wydzielone Meklemburgii-Pomorza Przedniego: Rügen, Nordvorpommern, Ostvorpommern, Uecker Randow, Stralsund i Greifswald oraz dwa powiaty Brandenburgii: Uckermark i Barnim – wszystkie zrzeszone w Związku Komunalnym Europaregion Pomerania. Stronę polską tworzy Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, zrzeszające większość gmin zachodniopomorskich z miastem Szczecinem.



(…)

 

Więcej – GN nr 48 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 48/2021: