Proszę o informację, czy w świadectwie pracy w punkcie, w którym podaje się okresy nieskładkowe uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury i renty, należy wykazać urlop wychowawczy, urlop macierzyński, urlop rodzicielski bez względu na rok, w którym występował? Proszę o podanie podstawy prawnej. (C.P., Szczecin)
Świadectwo pracy jest dokumentem potwierdzającym okres zatrudnienia oraz informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i ubezpieczeń społecznych.
Dlatego też wykazuje się w nim przypadające w czasie zatrudnienia okresy nieskładkowe, które uwzględnia się przy ustalaniu prawa do emerytury i renty. W ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy pracodawca podaje okresy nieskładkowe określone w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Art. 7 wymienionej ustawy wyszczególnia okresy nieskładkowe. Wśród nich nie ma i nie było urlopu macierzyńskiego oraz okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Jednak zdarzają się sytuacje, które powodują, że informacje o wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego należy w świadectwie zamieścić. Zaliczamy do nich np. rozwiązanie umowy o pracę w trakcie tego urlopu. Taką informację należy podać w ust. 6 pkt 12 świadectwa – dodatkowy urlop albo inne uprawnienia lub świadczenia przewidziane przepisami prawa pracy.
Pracownik może po urlopie macierzyńskim korzystać z urlopu rodzicielskiego. Pracodawca w ust. 6 pkt 4 świadectwa pracy zamieszcza informację o jego wykorzystaniu i podstawie prawnej udzielenia tego urlopu. Informacja ta jest potrzebna kolejnemu pracodawcy, który musi wiedzieć, czy pracownikowi przysługuje prawo do urlopu rodzicielskiego. Należy jednak pamiętać, że przy wystawianiu świadectwa pracy i zamieszczaniu informacji o urlopie rodzicielskim istotny jest wiek dziecka. Przesądza on bowiem o tym, czy pracownik jest jeszcze uprawniony do takiego urlopu. Oznacza to, że informację o urlopie rodzicielskim podajemy w świadectwie pracy wówczas, gdy pracownik ze względu na wiek dziecka mógłby skorzystać z tego uprawnienia u drugiego pracodawcy. Zasada ta ma zastosowanie także do urlopu ojcowskiego.
Kolejnym uprawnieniem związanym z rodzicielstwem jest urlop wychowawczy. Pracodawca zamieszcza informację o tym w świadectwie pracy w ust. 6 pkt 5. Dodatkowo w ust. 6 pkt 13 informacje o urlopie wychowawczym zamieszcza się, jeżeli był to okres nieskładkowy. Dotyczy to urlopów wychowawczych przypadających przed 1 stycznia 1999 r.
Podstawa prawna
>> art. 97 Kodeksu pracy
>> rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1862),
>> 7 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 291 ze zm.)
Joanna Skrobisz
Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – GN nr 48 (e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 48/2021:
- Pełnym głosem. Słowo na K
- Felieton. Konrad zmienia płeć
- Czwarta fala uderza w szkoły. Ministerstwo na razie milczy, jedyna nadzieja w szczepieniach
- Oświata w pandemii. Szkoły zostały pozostawione same sobie
- Omikron stawia cały świat na nogi. Czy nowa mutacja znów zamknie nas w domach?
- Prawie każdego dnia dowiadujemy się, że ktoś ma pozytywny wynik testu, a ktoś inny trafił na kwarantannę
- Co górnicy i nauczyciele mogą wspólnie zrobić dla klimatu? Konferencja w Okręgu Śląskim ZNP w Katowicach
- ZNP: W subwencji na 2022 r. nie ma pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli
- Kurator Nowak odradza uczniom wyjście na „Dziady”. Krakowski teatr zaskoczony: „Jesteśmy dumni ze spektaklu”
- Walka z biurokracją. MEiN rozesłało do dyrektorów wykaz dokumentów, których nie trzeba tworzyć
- Oprócz prac nad nowym przedmiotem prowadzone są po cichu prace nad nową podstawą programową do historii
- Walka z nowymi narkotykami. Czy na pewno ubywa zatruć?
- FELIETON. Jest super, jest super
- Problemy emocjonalne, wzrastająca liczba orzeczeń – to nas skłoniło do zastanowienia się nad sensem jedynek
- NIK przyjrzała się funkcjonowaniu centrów kształcenia zawodowego w woj. świętokrzyskim
- Euroregion Pomerania. Nauczanie języka sąsiada – od przedszkola do zakończenia edukacji
- Od A do Z. Nauczanie oparte na dowodach (odcinek 24 – ostatni)
- Awans zawodowy. Trochę teorii, bez której nie ma praktyki (1)
- Prawie 3,9 mld euro na rzecz mobilności i współpracy w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu w 2022 r.
- Casus. Spełnienie warunku objęcia szkoły działaniem związku zawodowego