Konkurs Nauczyciel Roku 2021. Obydwa konkursy są dla nieprzeciętnych nauczycieli i większość zgłoszeń była nieprzeciętna


Prof. Stefan M. Kwiatkowski, przewodniczący jury konkursów Nauczyciel Roku 2021 i Nauczyciel Jutr@, wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk:

– Nauczyciel Jutr@, czyli nauczyciel zorientowany na przyszłość – takiego wybieraliśmy po raz pierwszy. Dziękuję organizatorom za podjęcie inicjatywy zorganizowania takiego konkursu. Bo nauczyciele jutra są tu i teraz. Pandemia oraz rozwój nowych technologii spowodowały, że współczesny nauczyciel powinien patrzeć w przyszłość odnośnie do tego, co tradycyjne, czyli treści, metod i form kształcenia. Zwracam uwagę, że najmłodsze pokolenie, tzw. smart, czyli dzieci i młodzież urodzeni po 2010 r., nie znają świata przedkomputerowego, są zanurzeni w nowych technologiach. Komputer jest dla nich naturalnym środowiskiem, czymś, co wzrastało wraz z nimi, co oznacza, że mogli opanowywać nowe technologie tuż po ich stworzeniu. To wpływa na rolę nauczyciela, który musi uwzględnić inny sposób przygotowania dzieci, a nawet – tu nie ma jeszcze twardych dowodów naukowych, ale to bardzo prawdopodobne – inny sposób myślenia tych dzieci. W szkole spotykają się te dwa światy: nauczycieli i uczniów i ich pogodzenie nie jest łatwe, szczególnie dla nauczycieli. Dlatego tak ważne jest wyszukiwanie i nagradzanie nauczycieli, którzy umieją to zrobić, a wyniki Konkursu oraz konkursowe wnioski świadczą o tym, że robią to z sukcesami.

(…)Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Głos Nauczycielski (nr 39, e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 39/2021: