Obywatelska inicjatywa dotycząca wynagrodzeń nauczycieli. Co dalej? „Odmrozić” projekt


Już ponad trzy lata leży w sejmowej zamrażarce obywatelski projekt ustawy gwarantującej wypłatę nauczycielskich pensji z budżetu. Koniec tej kadencji Sejmu nie oznacza jednak, że dokument wyląduje w koszu

Wokół tego projektu udało się zmobilizować środowisko nauczycielskie – proponowane przez ZNP rozwiązania poparło swoimi podpisami ok. 340 tys. osób. Projekt ustawy ma wymusić przyjęcie przez rząd odpowiedzialności za wypłatę nauczycielskich wynagrodzeń.

– Ten projekt jest efektem wielu lat zbierania trudnych doświadczeń funkcjonowania w prawnym chaosie, zmagania się ze sprzecznymi przepisami i brakiem elementarnej odpowiedzialności za byt największej grupy zawodowej w Polsce. Nikt z nas, także tu siedzących na sali, nie wyobraża sobie zaakceptowania sytuacji, w której pracodawca płaci nam dużo mniej, niż powinien – przekonywał w Sejmie we wrześniu 2016 r. prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Projekt ma na celu usprawnienie wypłaty nauczycielskich wynagrodzeń. Związek chciałby zmiany trzech ustaw, w tym o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. W tej ustawie miałby się pojawić art. 42 ust. 2 pkt 5c, zgodnie z którym średnie wynagrodzenia nauczycieli wraz m.in. z pochodnymi od wynagrodzeń, finansowane byłyby przez państwo w formie dotacji celowej.

(…)

Piotr Skura

Więcej – Głos Nauczycielski nr 43  (e-wydanie)





Pozostałe artykuły w numerze 43/2019: