ZNP chce rozmów z MEN o wynagrodzeniach i czasie pracy. Dość pracy za darmo


Nauczyciel nie powinien pracować za darmo – uważa ZNP, który chce uświadomić rodzicom, a także nauczycielom, ile rzeczy w szkole organizowanych jest bez wynagrodzenia. Związek chce na ten temat rozmawiać z MEN.

Prezydium ZG ZNP przyjęło 15 października br. uchwałę w sprawie przeprowadzenia ogólnopolskiej akcji informacyjnej w ramach Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej Pracowników Oświaty.

Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy o warunkach pracy nauczycieli i innych pracowników pedagogicznych, ponieważ – jak podkreśla Związek Nauczycielstwa Polskiego – wiele rzeczy nauczyciele wykonują w szkole od lat zwyczajowo i za darmo, chociaż nie należą one do ich obowiązków.

Akcja informacyjna ZNP skierowana jest do rodziców uczniów i nauczycieli. Do rodziców uczniów pod hasłem „Zobaczcie, jak wiele robimy za niewielkie pieniądze” oraz do samych nauczycieli i pracowników oświaty – „Poznaj swoje prawa!”.

„Informujemy rodziców, że dotychczas nauczyciele wykonywali w ramach swojej pracy wiele dodatkowych czynności, choć nie należą one do ich obowiązków. Oprócz tego

 

finansują wiele pomocy naukowych

z własnych pieniędzy. A nauczycielskie zarobki nadal pozostają na niskim poziomie: w styczniu 2020 r. pensja minimalna nauczyciela (2450 zł brutto) będzie niższa od płacy minimalnej (2600 zł). Dlatego nauczyciele chcą teraz pokazać, jak wiele robią za niewielkie pieniądze” – czytamy w komunikacie ZNP.

Warto tu przypomnieć o akcji Anny Sosny, nauczycielki języka angielskiego z Częstochowy i Nauczyciela Roku 2011, która policzyła w 2017 r., że w ciągu roku szkolnego zasiliła swoje miejsce pracy kwotą 4671,74 zł. Informacją na ten temat nauczycielka podzieliła się na swoim profilu facebookowym. W rozliczeniu uwzględniła organizację różnego rodzaju gier, książki, nagrody dla uczniów, artykuły papiernicze, dekoracje do sali, tusze do drukarki, różnorodne materiały, z których przygotowywała pomoce dydaktyczne, szkolenia oraz inne narzędzia potrzebne w pracy.

(…)

Piotr Skura

Więcej – Głos Nauczycielski nr 43  (e-wydanie)





Pozostałe artykuły w numerze 43/2019: